US Open. Iga Świątek z trzecim tytułem wielkoszlemowym w karierze!

Kolejny wielkoszlemowy sukces Igi Świątek. Polska tenisistka do dwóch triumfów we French Open dorzuciła zwycięstwo w US Open. W finale turnieju w Stanach Zjednoczonych pokonała Tunezyjkę Ons Jabeur 6:2, 7:6(5).

Świątek do finału US Open awansowała pokonując Arynę Sabalenkę. Jabeur znalazła się w decydującym meczu, eliminując Carolinę Garcia.

Polska rozpoczęła pierwszego seta od wygrania gema przy własnym podaniu, a następnie dorzuciła kolejnego po przełamaniu rywali. Liderka rankingu WTA nie spuszczała z tonu i podwyższyła swoje prowadzenie do 3:0. Ons Jabeur dopiero wtedy otrząsnęła się po kiepskim początku. Tunezyjka najpierw zdobyła gema przy swoim serwisie, by następnie wykorzystać breakpointa na 2:3. To nie zdeprymowało bardzo dobrze dysponowanej Świątek, która w pełni kontrolowała przebieg wydarzeń na korcie, po raz kolejny przełamując podanie rywalki, wygrywając ostatecznie pierwszą partię 6:2.

Po pierwszych minutach drugiej partii wydawało się, że Igę Świątek czeka kolejny łatwy triumf. Polka ponownie wykorzystała break-pointa i prowadziła już 3:0. Wtedy jednak lepiej grać zaczęła rywalka. Tunezyjka dwukrotnie przełamała naszą reprezentantkę i doprowadziła do stanu 4:4. Dziewiąty gem, przy własnym podaniu, wygrała liderka rankingu WTA, choć nie przyszło to jej bez problemu. Jabeur zdołała doprowadzić do tie-breaka, wygrywając gema na 6:6. W decydującym gemie trwała zażarta rywalizacja. Piąta rakieta świata zdołała wyrównać ze stanu 2:4, ale przy stanie 6:5 dla Świątek popełniła błąd, wyrzucając piłkę w aut. Oznaczało to triumf w drugim secie Polki 7:6, zaś w całym meczu – 2:0.

Dla liderki rankingu WTA to pierwsze wielkoszlemowe zwycięstwo w US Open oraz trzecie w karierze seniorskiej w ogóle. 21-latka ma bowiem również w dorobku dwa triumfy we French Open (2020 i 2022 rok).