Turniej koszykarzy w Toruniu. Polacy pokonali Szwedów 82:80

Polscy koszykarze pokonali Szwedów po dogrywce 82:80 (23:22, 15:18, 23:17, 12:16, dogrywka 9:7) w swoim drugim meczu międzynarodowego turnieju w Toruniu. To druga wygrana biało-czerwonych, którzy wcześniej byli lepsi od Portugalczyków (87:65).

W niedzielę rywalami Polaków w ostatnim dniu Toruń Basket Cup będą koszykarze Iranu, którzy w sobotą pokonali Portugalczyków 69:55.

Spotkanie było zacięte, wyrównane i emocjonujące. Szwedzi, 13. drużyna EuroBasketu w 2013 roku, postawili Polakom wysoko poprzeczkę. Gospodarze wygrali walkę pod tablicami 40:35, ale popełnili aż 23 straty. Z takich złych akcji i podań rywale uzyskali 24 punkty.

O losach meczu decydowały ostatnie sekundy czwartej kwarty oraz dogrywka. Polacy prowadzili 72:68 na 108 sekund przed końcem ostatniej części regulaminowego czasu gry, ale fatalnie rozegrali trzy kolejne akcje w ataku. Do dogrywki doprowadził rozgrywający Szwedów Tobias Borg, który najpierw trafił za trzy punkty, a następnie zdobył dwa punkty po odważnym wejściu pod kosz.

W dogrywce Szwedzi prowadzili 76:73, ale akcje Mateusza Ponitki i Przemysława Zamojskiego dały Polsce minimalną przewagę.

„Lepszego meczu i przeciwnika na tym poziomie przygotowań nie mogliśmy sobie wymarzyć. Szwedzi wysoko postawili poprzeczkę, zmusili nas do twardej walki fizycznej, gry po presją. Jestem zadowolony z postawy swoich zawodników, są mentalnie przygotowani do rywalizacji, zdeterminowani i w każdym meczu widzę postęp w ich grze” – powiedział trener Mike Taylor.

Turniej w Toruniu jest ostatnim sprawdzianem dla jego podopiecznych przed eliminacjami ME 2015. Polacy rozpoczną je właśnie w tej hali 10 sierpnia meczem z Niemcami. Rywalami biało-czerwonych w grupie C (kwalifikacje potrwają do 27 sierpnia) będą także drużyny Austrii i Luksemburga.

O 13 miejsc w ME 2015 rywalizować będzie 26 zespołów podzielonych na siedem grup: pięć czterodrużynowych oraz dwie trzydrużynowe. Awans wywalczą zwycięzcy grup oraz sześć najlepszych ekip z drugich miejsc

Polska: Adam Waczyński 18, Przemysław Zamojski 17, Przemysław Karnowski 13, Szymon Szewczyk 9, Adam Hrycaniuk 8, Aaron Cel 5, Mateusz Ponitka 4, Tomasz Gielo 4, Robert Skibniewski 2, Kamil Łączyński 2, Damian Kulig 0, Michał Michalak 0.

Najwięcej punktów dla Szwecji: Tobias Borg 19, Martin Pahlmblad 13.