fot. PAP

Tour de Ski. Bjoergen przypieczętowała triumf, Kowalczyk nie ukończyła biegu

Justyna Kowalczyk nie ukończyła ostatniego etapu Tour de Ski. Polka zeszła z trasy po upadku na stoku Alpe Cermis. Po raz pierwszy w karierze najbardziej prestiżowy cykl Pucharu Świata wygrała Marit Bjoergen.


Przed dzisiejszym biegiem zdecydowaną faworytką była prowadząca w klasyfikacji Bjoergen. Za jej plecami miała toczyć się emocjonująca walka o drugą lokatę miedzy Heidi Weng i Therese Johaug.

Dwukrotna mistrzyni olimpijska do rywalizacji przystąpiła jako piąta. Na pierwszym punkcie pomiaru czasu Polka traciła do czwartej Ragnhild Hagi 17 sekund. Bezkonkurencyjna od początku była Marit Bjoergen, która wciąż powiększała przewagę nad swoją rodaczką Heidi Weng. Dobrze na trasę ostatniego etapu ruszyła Sylwia Jaśkowiec, która dość szybko uporała się z Marią Rydqvist.

Justyna KowalczykO problemach Justyny Kowalczyk mogliśmy przekonać się już na 4 km. Strata naszej zawodniczki do najgroźniejszych rywalek rosła, a ona sama miała coraz mniejszą przewagę nad ścigającą ją czteroosobową grupą. Za plecami rewelacyjnej Marit Bjoergen toczyła się zacięta walka o drugą lokatę. Therese Johaug była coraz bliżej Heidi Weng i ostatecznie zdołała wyprzedzić swoją rodaczkę. Tempa rywalek nie potrafiła utrzymać Kowalczyk, która straciła kilka pozycji, po czym próbowała utrzymać miejsce w pierwszej dziesiątce. Nasza mistrzyni olimpijski nie pojawiła się na punkcie pomiaru czasu 0,5 km przed metą, co oznaczało że zrezygnowała z dalszej rywalizacji.

Dobrze spisały się pozostałe biało – czerwone. Sylwia Jaśkowiec była 16., a Kornelia Kubińska 21. Z pomocy służb medycznych musiała skorzystać Justyna Kowalczyk.

Na najwyższym stopniu podium Tour de Ski po raz pierwszy w karierze stanęła Marit Bjoergen. Norweżka ma w dorobku sześć złotych medali olimpijskich i dwanaście najcenniejszych krążków mistrzostw świata. Nigdy wcześniej nie meldowała się pierwsza na mecie morderczej wspinaczki na stoku Alpe Cermis.

Tour de Ski in Val di Fiemme

***

Końcowe wyniki Tour de Ski:

tds-gen

Klasyfikacja generalna Pucharu Świata:

puchar świata - generalka

Sport.RIRM

drukuj