Tour de France. Rekordowa prędkość Dennisa, dalekie lokaty Polaków

Odległe miejsca zajęli polscy kolarze na prologu 102. edycji Tour de France. Najlepszy czas w jeździe indywidualnej na czas ulicami Utrechtu osiągnął Rohan Dennis (Australia/BMC), który pobił rekord prędkości „Wielkiej Pętli”. Na niemal 14-kilometrowym odcinku średnia prędkość zwycięzcy wyniosła 55,446 km/h.

Nie trzeba być wielkim kolarskim ekspertem, aby wiedzieć, że tegoroczny prolog nie wyłoni zwycięzcy całego wyścigu. Jazda w nim przyniosła jednak pierwszy rekord – Rohan Dennis mknął ulicami Utrechtu ze średnią prędkością niemal 55,5 km/h, czym pobił wcześniejszy rekord. Ten należał do Brytyjczyka Chrisa Boardmana i został pobity w 1994 roku (śr. 55,2 km/h).

Tour de France 2015 - 1st stageDo fantastycznego osiągnięcia Australijczyka próbowali nawiązać faworyzowany Tony Martin i weteran Fabian Cancellara. Pierwszy z nich stracił do Dennisa zaledwie 5 sekund, a drugi tylko sekundę więcej. Do walki o czołowe lokaty nie włączyli się najwięksi faworyci „Wielkiej Pętli”. Ubiegłoroczny triumfator Vincenzo Nibali (Astana) uplasował się na 22. miejscu ze stratą 43 s do zwycięzcy. Ze słabszym czasem finiszowali Christopher Froome (Sky), Alberto Contador (Tinkoff-Saxo) i Nairo Quintana (Movistar).

Odległe pozycje zajęli reprezentanci Polski, spośród których najlepiej spisał się Michał Kwiatkowski. Mistrz świata wywalczył 64. lokatę i do Dennisa stracił 1 minutę i 6 sekund. Nie błysnęli Rafał Majka i Michał Gołaś – odpowiednio 111. i 117. Do pierwszej setki załapał się zaś Bartosz Huzarski (92. miejsce).

Tour de France 2015 1st stage

Przypomnijmy, że po dwóch latach rozgrywania prologów systemem ze startu wspólnego, organizatorzy wrócili do korzeni, stawiając na jazdę indywidualną na czas. Jutro kolarzy czeka 166-kilometrowy odcinek z Utrechtu do Zelande. Do rywalizacji zawodnicy przystąpią o godz. 11.50.