Wystartował 74. Tour de Pologne

Z Krakowa wyruszyła 74. edycja największego polskiego wyścigu szosowego – Tour de Pologne. Do rywalizacji przystąpiły gwiazdy światowego peletonu, w tym medalista ubiegłorocznych igrzysk olimpijskich Rafał Majka. Pierwszy etap zakończył się zwycięstwem dwukrotnego mistrza świata – Słowaka Petera Sagana.


Siedem dni rywalizacji i ponad 1100 kilometrów – tak wygląda trasa tegorocznego Tour de Pologne. Zawodnicy odwiedzą około 500 miejscowości.

Tour de Pologne to jest największa, cykliczna impreza sportowa organizowana w Polsce. Znakomita promocja Polski, bo przecież transmitowana do wielu krajów na całym świecie – podkreśla minister sportu i turystyki Witold Bańka.

Najlepsi powinni odjechać już na trzecim etapie Jaworzno – Szczyrk. Zwycięzcę poznamy 4 sierpnia po górskim odcinku z metą w Bukowinie Tatrzańskiej – wyjaśnia dyrektor wyścigu Czesław Lang.

– To jest kolarska Liga Mistrzów. To jest tak, jak Francuzi mają Tour de France, my mamy Tour de Pologne, czyli od strony sportowej praktycznie nic więcej nie możemy zrobić. Osiągnęliśmy szczyt, stąd tak wielkie zainteresowanie zawodników i drużyn, które tutaj przyjeżdżają – mówi Czesław Lang.

Zainteresowanie rzeczywiście jest spore. Na starcie pojawiły się gwiazdy światowego peletonu, w tym zwycięzca trzech największych tourów – Włoch Vincenzo Nibali oraz dwukrotny mistrz świata – Peter Sagan. Dzisiejszy odcinek Kraków – Kraków preferował przede wszystkim sprinterów – dodaje dyrektor wyścigu.

– Na ogół te drużyny, które mają sprinterów w zespole, starają się, żeby cały peleton dojechał. Tutaj widzieliśmy grupę Bora, w której mamy dwukrotnego mistrza świata Petera Sagana, która bardzo pilnowała tego peletonu – mówi Czesław Lang.

Dlatego to właśnie Peter Sagan, dzięki wsparciu kolegów z teamu, sięgnął po etapowe zwycięstwo. Wśród największych faworytów rywalizacji – obok Włocha Vincenzo Nibalego – wymienia się jednak medalistę igrzysk olimpijskich, trzeciego zawodnika hiszpańskiej Vuelty – Rafała Majkę. Jutro drugi etap z Tarnowskich Gór do Katowic. Peleton pokona 142 km.

TV Trwam News/RIRM

drukuj