Tour de France. Kwiatkowski jechał dla Martina, sprinterski finisz Greipela

Praca wykonana na 5. etapie przez Michała Kwiatkowskiego pomogła Tony’emu Martinowi utrzymać żółtą koszulkę lidera Tour de France. Na typowo sprinterskim odcinku prowadzącym z Arras do Amiens triumfował Andre Greipel. To drugie etapowe zwycięstwo Niemca w tegorocznej edycji „Wielkiej Pętli”.

Celem ekipy Etixx-Quick Step oraz jadącego w tęczowej koszulce mistrza świata Michała Kwiatkowskiego było utrzymanie żółtej koszulki lidera wyścigu, którą na dzisiejszy odcinek ubrał Niemiec Tony Martin. Aktywna praca Polaka znacząco wpłynęła na sukces całego zespołu.

Tour de France 2015 5th stageOstatnie metry do udanych zaliczy nareszcie Mark Cavendish, który po wcześniejszym niepowodzeniu, tym razem uplasował się na trzecim miejscu. Przez chwilę wydawało się, że swój wczorajszy sprint spróbuje powtórzyć Tony Martin. Nic takiego się jednak nie stało, a odcinek z Arras do Amiens Niemiec pokonał w pierwszej grupie, która ławą wpadła na metę wyścigu.

Sprinterski popis na finiszu po raz kolejny zaprezentował Andre Greipel z ekipy Lotto-Soudal. Niemca gonił zaciekle Peter Sagan z Tinkoff-Saxo. Mimo dużo większej prędkości Słowak musiał ostatecznie uznać wyższość swojego przeciwnika. Dla Greipela dzisiejszy triumf jest drugim etapowym zwycięstwem na tegorocznym Tour de France.

Tour de France 2015 5th stage

W czołowej grupie, jaka wpadła na metę, znalazło się miejsce dla największych faworytów wyścigu. Vincenzo Nibali (Astana) był 19., Christopher Froome (Sky) – 28., Nairo Quintana (Movistar) – 34., a Alberto Contador (Tinkoff-Saxo) – 40.

Tour de France 2015 5th stageZe względu na drużynowe zadania wysokich pozycji ponownie nie zajęli reprezentanci Polski. Po pracy wykonanej na rzecz Tony’ego Martina walkę o czołowe lokaty odpuścił Michał Kwiatkowski. Ostatecznie mistrz świata dzisiejszy odcinek ukończył jako 105. Przed nim znalazł się rodak i kolega z drużyny – Michał Gołaś (90. miejsce). Nie spieszyło się dziś Rafałowi Majce i Bartoszowi Huzarskiemu, którzy swoją formę będą chcieli potwierdzić dopiero w górach. Kolarz Tinkoff-Saxo zajął 165., a zawodnik Bora-Argon 18 – 157. pozycję.

Jutro na uczestników „Wielkiej Pętli” czeka etap z Abbeville do Hawr o długości 191,5 km.