fot. PAP/EPA

TCS. Świetna inauguracja Stocha, zwycięstwo Krafta!

Kamil Stoch zajął 4. miejsce w inaugurującym 63. Turniej Czterech Skoczni konkursie w Oberstdorfie. Mimo 12. pozycji po pierwszej serii, wspaniały drugi skok zapewnił Polakowi spory awans w klasyfikacji zawodów. Po raz pierwszy w karierze na najwyższym stopniu podium Pucharu Świata stanął Austriak Stefan Kraft.


Kamil StochW pierwszej serii dzisiejszych zawodów na belce startowej usiadło pięciu biało – czerwonych. Jako pierwszy publiczności zaprezentował się Dawid Kubacki, który skoczył zaledwie 115 m. Jego rywal z pary Andreas Kofler poleciał zdecydowanie dalej, a odległość 135,5 m była jedną z najdłuższych. Spore nadzieje wiązaliśmy z występem Jana Ziobry. Tym razem młody Polak wylądował na buli skoczni, a lepszy od niego okazał się Thomas Diethart. Obrońca tytułu sprzed roku również nie zachwycił, jednak ze słabym rezultatem 107,5 m znalazł się w serii finałowej. Przed arcytrudnym zadaniem stanął Kamil Stoch, którego przeciwnikiem był Stefan Kraft. Austriak oddał kapitalną próbę, a 136,5 m z punktami dodanymi za wiatr i dobrymi notami za styl pozwoliło mu na prowadzenie. Dwukrotny mistrz olimpijski w tym sezonie tak daleko jeszcze nie skakał. Osiągnął jednak przyzwoity wynik. 129 m zapewniło mu awans z grona szczęśliwych przegranych i w klasyfikacji konkursu plasowało go na 12. miejscu. Po dobrym, choć za słabym na finałową trzydziestkę rezultacie Aleksandra Zniszczoła, do walki na Schattenbergschanze przystąpił Piotr Żyła. Nasz reprezentant pokonał w parze Matjaza Pungertara, a pierwszą serię zakończył ostatecznie na 21. lokacie.

O sporym pechu może mówić Simon Ammann. Szwajcarowi w bogatej kolejki różnorakich trofeów brakuje już tylko wygranej w Turnieju Czterech Skoczni. Czterokrotny mistrz olimpijski upadł przy skoku na odległość 133 m, przez co nie znalazł się w finałowej odsłonie konkursu. Na półmetku pierwszy był Kraft, który minimalnie wyprzedzał Petera Prevca i Andreasa Koflera.

63rd Four Hills TournamentW drugiej serii słabo spisał się Żyła. 27 – latek zanotował zaledwie 110,5 m i w klasyfikacji końcowej spadł na 26. miejsce. Ze sporymi nadziejami oczekiwaliśmy na próbę Kamila Stoch. Najlepszy z Polaków w trudnych warunkach wylądował na 131 m i z notą 274,9 pkt. objął prowadzenie. Rywalizację z Polakiem przegrywali kolejno Roman Koudelka, Taku Takeuchi, Marinus Kraus, Lauri Asikainen, Anders Fannemel, Gregor Schlierenzauer i Noriaki Kasai. Ubiegłorocznego zdobywcę Pucharu Świata wyprzedził dopiero Michael Hayboeck. Ostatecznie Austriak wskoczył na drugi stopień podium, ustępując tylko swojemu rewelacyjnemu rodakowi. Stefan Kraft osiągnął w drugiej odsłonie 129 m, co wystarczyło do zwycięstwa. Na trzeciej pozycji znalazł się ostatecznie Peter Prevc, a tuż za Stochem znalazł się Andreas Kofler.

W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata na pierwsze miejsce awansował Hayboeck, który ma jedynie punkt przewagi nad Andersem Fannemelem. Trzeci ze stratą siedmiu oczek do lidera jest Koudelka. Najwyżej z biało – czerwonych plasuje się Piotr Żyła (21. miejsce – 109 pkt.) Czwarta lokata w Oberstdorfie zaowocował 30. pozycją Kamila Stocha.

***

Wyniki konkursu w Oberstdorfie:

skoki narciarskie, oberstdorf

Klasyfikacja generalna Pucharu Świata:

skoki-generalna

Sport/RIRM

drukuj