TCS w Oberstdorfie. Kwalifikacje dla Tandego, komplet Polaków w konkursie!

Zwycięstwem Daniela Andre Tandego zakończyły się kwalifikacje do pierwszego konkursu 65. Turnieju Czterech Skoczni w Oberstdorfie. Z bardzo dobrej strony zaprezentowali się Polacy, którzy w komplecie awansowali do jutrzejszych zmagań. Najlepszy z nich – Kamil Stoch – zajął drugie miejsce.

Dzisiejsze zmagania w Oberstdorfie miały swój specyficzny charakter. System KO charakteryzuje się bowiem tym, że w przeciwieństwie do pozostałych konkursów, sędziowie oceniają w kwalifikacjach również czołową „dziesiątkę” klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.

Jako pierwszy spośród biało-czerwonych awans do pierwszej serii wywalczył Jan Ziobro (123.5 m) z trzydziestym czwartym rezultatem w eliminacjach. Przed 25-latkiem stoi nie lada wyzwanie, gdyż przyjdzie mu się zmierzyć z Piotrem Żyłą. Aktualny mistrz Polski wylądował na 128.5 m, co dało mu piętnastą lokatę.

Z dobrej strony pokazał się również Klemens Murańka, który wykorzystał sprzyjające warunki atmosferyczne i doleciał do 127 m, czym zapewnił sobie pewne wejście do piątkowych zawodów z trzydziestego miejsca. Rywalem zakopiańczyka będzie Słoweniec Cene Prevc. Nieco słabiej zaprezentował się Dawid Kubacki. 26-latek uzyskał 125.5 m i uplasował się na dwudziestej ósmej pozycji. Konkurentem Polaka będzie Rosjanin Jewgienij Klimow.

Z łatwością awans wywalczył także Stefan Hula (126 m). Przeciwnikiem najstarszego spośród naszych kadrowiczów będzie Norweg Andreas Stjernen. Obaj zawodnicy zostali sklasyfikowani odpowiednio na dwudziestej piątej i dwudziestej szóstej lokacie. Na piątym miejscu uplasował się Maciej Kot (133 m), który w parze KO rywalizować będzie z Finem Jarkko Maeaettae. Świetną dyspozycję potwierdził ponownie Kamil Stoch lądując na 137.5 m. Dodatnie punkty z tytułu obniżonej belki pozwoliły dwukrotnemu mistrzowi olimpijskiemu zająć drugą pozycję. Polakowi przyjdzie powalczyć z Norwegiem Andersem Fannemelem.

Kwalifikacje przed jutrzejszymi zawodami wygrał Daniel Andre Tande. Norweg w pięknym stylu skoczył 139 m. Przeciętnie wypadł lider klasyfikacji generalnej Pucharu Świata – Domen Prevc. Reprezentant Słowenii wylądował na 134 m, w efekcie czego zajął ósmą lokatę.

Początek pierwszej serii konkursowej zaplanowano na godz. 16:45, a poprzedzi ją seria próbna (15:15).