PŚ w Rasnovie. Kobayashi triumfuje, Stoch drugi, Granerud zdyskwalifikowany!

Zwycięstwem Ryoyu Kobayashiego zakończył się piątkowy konkurs Pucharu Świata w rumuńskim Rasnovie. Drugie miejsce zajął Kamil Stoch, a trzecie Karl Geiger. Pierwotnie zawody wygrał Halvor Egner Granerud, ale Norweg został zdyskwalifikowany na nieregulaminowy kombinezon. W finale wystąpiło łącznie sześciu Polaków.

Ryoyu Kobayashi 18. w karierze zwycięstwo w zawodach zaliczanych do Pucharu Świata odniósł po skokach na odległość 94 m i 98.5 m. Japończyk nieznacznie, bo o 1.6 punktu, wyprzedził Kamila Stocha. Dwukrotny zdobywca Kryształowej Kuli na półmetku zmagań plasował się na 9. pozycji (92.5 m), ale w finałowej rundzie popisał się świetną próbą na 97.5 m, dzięki czemu po raz 79. w karierze, a 8. w obecnym sezonie stanął na pucharowym podium. 3. miejsce w piątkowym konkursie zajął Karl Geiger (94.5 m i 96.5 m).

Niemiec o 0.1 punktu pokonał 4. w stawce Dawida Kubackiego (95.5 m i 95 m), tuż za nowotarżaninem uplasował się natomiast kolejny podopieczny Michala Dolezala – Piotr Żyła (93 m i 96 m). W drugiej serii wystąpiło jeszcze trzech „Biało-Czerwonych”. 16. był Klemens Murańka (93 m i 89.5 m), 19. Jakub Wolny (93.5 m i 85.5 m), zaś 22. Andrzej Stękała (90.5 m i 90 m). Ta sztuka nie udała się Pawłowi Wąskowi, który uzyskał 89.5 m i zakończył zawody na 31. lokacie.

Początkowo z 12. w karierze wygranej cieszył się Halvor Egner Granerud. Norweg lądował na 94 m i 96.5 m, ale jak się później okazało – został zdyskwalifikowany za nieprzepisowy kombinezon. Tym samym lidera Pucharu Świata sklasyfikowano na 29. pozycji, gdyż jego los podzielił Niemiec Markus Eisenbichler.

W całym cyklu Halvor Egner Granerud wyprzedza Markusa Eisenbichlera o 526 „oczek”. Do reprezentanta naszych zachodnich sąsiadów – na dystans 74 punktów – zbliżył się Kamil Stoch. 4. niezmiennie jest Norweg Robert Johansson, zaś na 5. lokatę awansował Dawid Kubacki. 7. miejsce zachował z kolei Piotr Żyła. Obu Polaków rozdziela Słoweniec Anze Lanisek.