TBL: Jest przełamanie!

Sporym zaskoczeniem okazał się ostatni mecz 11 kolejki rundy zasadniczej Tauron Basket Ligi. Gracze PGE Turowa Zgorzelec pokonali na własnym parkiecie aktualnych mistrzów Polski oraz lidera tabeli Stelmet Zieloną Górę 96:73. Dzięki temu zwycięstwu, zgorzelczanie przerwali passę 5 porażek z rzędu.

Od początku spotkania PGE dyktowało warunki gry. Gospodarze dzięki koncentracji przeprowadzili szybki run 12:3. Trener Stelmetu poprosił o przerwę na żądanie, aby pobudzić swoich zawodników. Poskutkowało tylko na chwilę. Do końca pierwszej połowy, zgorzelczanie rozgrywali świetny mecz i schodzili do szatni z 20 punktową zaliczką, prowadząc 50:30 .W drugiej połowie gospodarze tylko utwierdzili przeciwników, że dziś nie mają tu czego szukać. Bardzo dobrze egzekwowane zagrywki, koncentracja i szczelna obrona okazały się kluczem do pewnego zwycięstwa.

***

Na przestrzeni całego 11 kolejki mieliśmy sporo emocji. W derbach trójmiasta rozgrywanych na Pomorzu niespodzianki nie było. Trefl Sopot wyraźnie pokonał sąsiadów zza miedzy – Asseco Gdynie 79:58. W ekipie Trefla nie było jednoznacznego lidera, bowiem aż 5 zawodników uzyskało ponad 10 punktów. W drużynie Asseco najlepszym strzelcem był Piotr Szczotka, który uzyskał 22 punkty.
Koszykarze AZS’u Koszalin udowodnili, że bardzo pewnie czują się na własnym parkiecie. Tym razem łupem „Akademików” padli zawodnicy Śląska Wrocław. Ekipa z Dolnego Śląska mimo przegranej 74:79 może czuć się usprawiedliwiona, ponieważ Koszalińska twierdza jest niezdobyta od 2 miesięcy. Ostatnią drużyną, która ograła tam AZS był PGE Turów Zgorzelec.

Kotwica Kołobrzeg przerwała passę 5 porażek z rzędu, wyraźnie pokonując na wyjeździe Polpharme Starogard Gdański 94:76. Jest to pierwsze zwycięstwo zawodników Kotwicy pod wodzą nowego trenera. Tomasz Mrożek objął zespół pod koniec listopada, kiedy to Kołobrzeg opuścił Dariusz Szczubiał.

Koszykarze Rosy Radom przegrali we Włocławku z Anwilem 87:76. Mimo sporego zaangażowania, wicelider Tauron Basket Ligi okazał się być poza zasięgiem. Głównym powodem niepowodzenia koszykarzy z Radomia były straty. Najlepszym strzelcem gości był Jakub Dłoniak, autor 20 punktów.

Energa Czarni Słupsk pokonali w Tarnobrzegu miejscową „Siarkę”, odnosząc tym samym 7 zwycięstwo w sezonie zasadniczym. Słupszczanie wykorzystali słabą defensywę gospodarzy i po 3 kwartach prowadzili 71:50. Zawodnicy z Tarnobrzega wygrali ostatnią ćwiartkę, jednak to nie uchroniło ich od porażki 72:88.