Soczi 2014. Podsumowanie niedzielnych zmagań olimpijczyków

Olimpijskie medale odebrali dziś Zbigniew Bródka i Kamil Stoch. Po brązie w zjeździe i czwartym miejscu w superkombinacji na najwyższym stopniu podium w supergigancie stanął Norweg Kjetil Jansrud. W rywalizacji sztafet 4×10 km mężczyzn najszybsi byli Szwedzi. Zmagania łyżwiarek szybkich na dystansie 1500 m zdominowały Holenderki. Wysokie lokaty zajęły Polki, które powalczą o medal w zawodach drużynowych. Fatalnie na torze bobslejowym spisuje się dwójka Dawid Kupczyk i Paweł Mróz. Po dwóch ślizgach Polacy zajmują 27. lokatę w gronie 30. załóg.

Złote krążki w rękach ich nowych właścicieli…Brudka-i-Stoch
Kamil Stoch i Zbigniew Bródka odebrali dziś złote medale igrzysk olimpijskich. We wczorajszym konkursie skoków narciarskich drugie miejsce wywalczył Japończyk Noriaki Kasai, a trzecie Słoweniec Peter Prevc. Bródka o 0,003 sekundy wyprzedził Holendra Koena Verweija. Swój drugi medal na tegorocznych igrzyskach zdobył trzeci na dystansie 1500 m Kanadyjczyk Denny Morrison. Złoto na szyi Stocha zawiesiła Filipinka Mikaela Cojuangco-Jaworski. Bródce triumfu pogratulował prezydent światowej federacji łyżwiarskiej, Włoch Ottavio Cinquanta.

supergigant-sochi-2014Jansrud nareszcie złoty…
Kjetil Jansrud zdobył złoty medal w alpejskim supergigancie. 0,3 sekundy za Norwegiem finiszował Amerykanin Andrew Weibrecht. Na najniższym stopniu podium stanął jego rodak Bode Miller oraz Kanadyjczyk Jan Hudec. Po raz piąty w historii, a drugi w Soczi ten sam medal wywalczyło dwóch alpejczyków. Wcześniej 28 – letni zwycięzca sięgnął w Soczi po brązowy medal w zjeździe. Bliski medalu był również w superkombinacji. Ostatecznie zajął jednak czwartą pozycję. Dopiero 7. miejsce wywalczył broniący tytułu sprzed czterech lat Aksel Lund Svindal. Zawiedziony trzecią lokatą był Bode Miller. Mimo to 36 – letni Amerykanin stał się najstarszym alpejczykiem, stojącym na podium igrzysk olimpijskich.

Szwedzkie sztafety nie do pokonania…szwecja-sztafeta-sochi-2014
Szwedzcy biegacze obronili tytuł wywalczony przed czterema laty w Vancouver. Daniel Richardsson, Johan Olsson, Marcus Hellner i Lars Nelson nie mieli sobie równych w sztafecie 4×10 km. Drudzy Rosjanie stracili do dzisiejszych triumfatorów niespełna pół minuty. Brąz powędrował w ręce Francuzów. Dobrze na pierwszej zmianie spisał się debiutujący w rywalizacji Nelson. Razem z reprezentantem Finlandii ukończył 10 km z przeszło dwudziestosekundową przewagą nad rywalami. Biegnący na końcu, Marcus Hellner z flagą w dłoni przeciął linię mety. Po raz pierwszy od 1976 roku do rywalizacji przystąpili Polacy. Sztafeta w składzie Maciej Kreczmer, Sebastian Gazurek, Maciej Staręga i Jan Antolec zajęła 15. miejsce w gronie 16. startujących reprezentacji.

Holednderki-sochi-2014Bezkonkurencyjne Holenderki…
Reprezentantki Holandii zajęły pierwsze cztery miejsca w rywalizacji łyżwiarek szybkich na dystansie 1500 m. Najlepszą z nich okazała się Jorien Ter Mors, która wynikiem 1:53.51 pobiła rekord olimpijski. Pół sekundy wolniej pojechała Ireen Wuest. Trzecia Lotte van Beek straciła do triumfatorki przeszło sekundę. Wysokie miejsca zajęły Polki. Najlepiej z nich spisała się Katarzyna Bachleda-Curuś. 34 – letnia zawodniczka uplasowała się na 6. pozycji ze stratą 3,67 s do zwyciężczyni. 11. lokatę wywalczyła Luiza Złotkowska, a 15. Natalia Czerwonka. Dobre wyniki naszych łyżwiarek są powodem do optymizmu przed zbliżającym się startem drużynowym. W nim Polki bronić będą brązowego medalu wywalczonego przed czterema laty w Vancouver.