Soczi 2014. Biathlon: Złoto dla Biarousinki

W biegu pościgowym na 10 km na dochodzenie kobiet zwyciężyła Darya Domracheva z przewagą 37 sek. nad Norweżką, Torą Berger. Brązowy medal niespodziewanie zdobyła Słowenka Teja Gregorin. Z Polek najlepiej spisała się Monika Hojnisz zajmując 19 miejsce.

Jako pierwsza na trasę dzisiejszych zawodów wybiegła zwyciężczyni niedzielnego sprintu na 7,5km, Anastasiya Kuzmina. Słowaczka miała 20 sek. przewagi nad kolejnymi rywalkami i była faworytką tego biegu. Dobrze biegała na trasie, jednak na strzelnicy zaliczyła dwa niecelne strzały co spowodowało, że straciła pozycję lidera i ostatecznie zajęła dopiero 6 miejsce.

Z dziewiątego miejsca zaatakowała reprezentantka Białorusii, Domracheva, która jak się okazało dzięki dobrej postawie na strzelnicy (zaliczyła tylko jedno pudło w ostatniej serii) zwyciężyła cały bieg z wynikiem 29.30.7. Jest to pierwsze złoto olimpijskie tej zawodniczki a także premierowy medal w tych igrzyskach dla Białorusi.

Srebro, dzięki wybornej postawie na ostatnich kilometrach, wywalczyła utytułowana Tora Berger, która do dzisiejszych zawodów startowała z 10 pozycji. Brązowy medal wywalczyła Teja Gregorin. Słowenka przesunęła się z 15 miejsca, które zajmowała po niedzielnym biegu w sprincie.

Gdyby nie pudło na strzelnicy…

Jako siódma na trasę zawodów wybiegła Weronika Nowakowska-Ziemniak, z którą wiązaliśmy w dzisiejszym biegu duże nadzieje na osiągnięcie dobrego rezultatu. Niestety niecelny strzał już na pierwszej strzelnicy przekreślił szanse Polki na walkę o podium. Mimo próby odrabiania strat w biegu, Polka zaliczyła jeszcze jedno pudło tym razem w postawie stojącej i ostatecznie zajęła 20 miejsce.

Do ostatniego strzelania emocjonowaliśmy się występem drugiej z biało – czerwonych, Moniki Hojnisz. Polka dzięki bezbłędnie zaliczanych wizytach na strzelnicy sukcesywnie przesuwała się o kolejne lokaty. Przed ostatnią serią strzałów z pozycji stojącej Hojnisz zajmowała 7 miejsce i istniała bardzo realna szansa na medal! Wystarczyło zachować czyste konto w ostatnim pobycie na strzelnicy… Niestety młoda debiutantka na igrzyskach zaliczyła dwa pudła i musiała odbyć dwie rundy karne czyli 300 metrów co spowodowało znaczny jej spadek w klasyfikacji ogólnej na 19 miejsce.

Pozostałe z Polek spisały się poniżej oczekiwań. Krystyna Pałka po trzech niecelnych strzałach zajęła 34 miejsce a Magdalena Gwizdoń (2 pudła) została sklasyfikowana na 38 pozycji.