fot. PAP/EPA

Siatkówka. Igrzyska Olimpijskie bez mistrzów Europy!

Serbia nie zagra na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio. Mistrzowie Europy ulegli Bułgarii 2:3 i tym samym już na etapie fazy grupowej zakończyli udział w turnieju kwalifikacyjnym w Berlinie.


Tego nikt się nie spodziewał. Reprezentacja Serbii – jeden z głównych faworytów turnieju kwalifikacyjnego w Berlinie – zaledwie po trzech meczach definitywnie straciła szansę na występ na igrzyskach olimpijskich w Tokio. Ekipa Slobodana Kovaca w swoim ostatnim pojedynku grupowym przegrała z Bułgarią 2:3.

Aby pozostać w grze, mistrzowie Europy potrzebowali wygranej w dzisiejszym starciu, najlepiej inkasując komplet punktów. Stało się jednak inaczej. Zespół z Bałkanów znalazł się w niezwykle trudnej sytuacji już po trzech setach, kiedy to podopieczni Silvano Prandiego objęli prowadzenie w całym spotkaniu po dynamicznym ataku Marina Atanasowa.

„Plavi” nie zamierzali składać broni. Triumfowali w kolejnej odsłonie i o wszystkim musiał zadecydować tie-break. W nim długo wydawało się, że Serbowie przechylą szalę zwycięstwa na swoją korzyść. Przy zmianie stron prowadzili bowiem 8:5, a chwilę później 11:9.

Końcówka należała jednak do rywali, którzy w decydującej fazie meczu zachowali więcej zimnej krwi i po akcji Nikołaja Penczewa wygrali 15:13. Tym samym Bułgarzy awansowali do półfinału turnieju kwalifikacyjnego, przy okazji pozbawiając mistrzów Europy biletów do Tokio.

***

Serbia – Bułgaria 2:3
(21:25, 26:24, 22:25, 25:20, 13:15)

Serbia: Uros Kovacević (14), Nemanja Petrić (17), Nikola Jovović (2), Aleksandar Atanasijević (12), Marko Podrascanin (8), Srećko Lisinac (7), Neven Majstorović (libero) oraz Mihajlo Mitić, Petar Krsmanović (6), Drazen Luburić (7), Mihajlo Stanković (4) i Bozidar Vucićević

Bułgaria: Marin Atanasow (6), Todor Skrimow (14), Georgi Seganow (4), Viktor Josifow (9), Cwetan Sokołow (20), Aleks Grozdanow (5), Teodor Salparow (libero) oraz Dobromir Dimitrow, Swetosław Gocew (2), Rozalin Penczew (7), Welizar Czernokożew (6), Teodor Todorow (2), Nikołaj Penczew (6) i Petar Karakaszew (libero)

Sport.RIRM

drukuj