fot. twitter.com

SGP. Lindgren wygrywa w Pradze o centymetry, 2. miejsce Dudka

Fredrik Lindgren zwyciężył w Grand Prix Czech, drugiej tegorocznej eliminacji Indywidualnych Mistrzostw Świata na żużlu. Drugie miejsce w rywalizacji na torze w Pradze zajął Patryk Dudek, a trzecie Emil Sajfutdinow. Szwed utrzymał również prowadzenie w klasyfikacji generalnej cyklu.


Po inauguracyjnych zawodach cyklu, rozegranych w Warszawie, polscy kibice liczyli na dobry wynik naszych zawodników również w GP Czech. Zarówno Maciej Janowski, jak i Patryk Dudek pokazali się z bardzo dobrej strony. Swój akces do walki o zwycięstwo w Pradze zgłaszali jednak również świetnie dysponowany w Ekstralidze Fredrik Lindgren oraz Tai Woffinden, który zwyciężył w GP Polski.

Po pierwszej fazie zawodów tylko dwóch Polaków miało powody do radości z powodu awansu do półfinałów. Maciejowi Janowskiemu do realizacji tego celu wystarczyło 11 pkt., zaś Patrykowi Dudkowi – 9 pkt. Kolejny z biało-czerwonych – Przemysław Pawlicki –  wywalczył zaledwie 5 oczek i został sklasyfikowany na 13. miejscu. Katastrofalnie zaprezentował się zaś Bartosz Zmarzlik – 4 pkt., w tym trzy „zera” w pięciu stratach nie przystoi zawodnikowi, który ma ambicje walczyć o medal cyklu. Zdecydowanie najlepszy na tym etapie rywalizacji okazał się Tai Woffinden. Brytyjczyk zdobył aż 14 punktów, tylko raz finiszując poza pierwszym miejscem.

W pierwszym półfinale GP Czech wystąpili: Tai Woffinden, Nicki Pedersen, Fredrik Lindgren oraz Jason Doyle. Ten bieg rozgrywano dwukrotnie. Przy pierwszej próbie na drugim łuku pierwszego okrążenia na tor upadł Nicki Pedersen. Duńczyk został wykluczony. W powtórce klasą dla siebie był Lindgren. Szwed najpierw łatwo minął Doyle’a, a potem Woffindena, który awansował do finału z drugiej pozycji.

W drugim wyścigu półfinałowym w Pradze pod taśmą stanęli: Emil Sajfutdinow, Patryk Dudek, Maciej Janowski i Artiom Łaguta. Również w tym przypadku doszło do upadku zawodnika, a konkretnie Janowskiego, który przewrócił się do starciu z Sajfutdinowem. Sędzia jednak podjął kontrowersyjną decyzję o wykluczeniu Polaka z powtórki. We wznowieniu najlepiej wystartował Dudek i to on dotarł do mety jako pierwszy. Do decydującej gonitwy zakwalifikował się również Emil Sajfutdinow.

W wielkim finale pojechali: Fredrik Lindgren, Patryk Dudek, Tai Woffinden oraz Emil Sajfutdinow. Ze startu najlepiej wyszedł Polak i to on przez długi czas prowadził. Końcówka tego wyścigu należała jednak do Lindgrena. Szwed najpierw minął na dystansie Rosjanina, a potem, desperackim atakiem po zewnętrznej na ostatnim łuku ostatniego okrążenia, zdołał wyprzedzić Dudka dosłownie o kilka centymetrów.

Fredrik Lindgren po triumfie w Pradze pozostał liderem cyklu Grand Prix. Szwed zgromadził 32 oczka i o jeden punkt wyprzedza Taia Woffindena. Kolejne dwa miejsca w stawce zajmują Polacy: Patryk Dudek oraz Maciej Janowski (po 24 oczka).

Następne zawody cyklu GP odbędą się 30 czerwca w duńskim Horsens.

***

Wyniki Grand Prix Czech:

1.   Fredrik Lindgren (Szwecja) – 16 pkt. (2,2,1,2,3,3,3)
2.   Patryk Dudek (Polska) – 14 (0,2,1,3,3,3,2)
3.   Emil Sajfutdinow (Rosja) – 15 (3,2,2,3,2,2,1)
4.   Tai Woffinden (Wielka Brytania) – 16 (3,3,3,2,3,2,w)
5.   Maciej Janowski (Polska) – 11 (3,3,3,0,2,w)
6.   Jason Doyle (Australia) – 9 (1,1,2,3,1,1)
7.   Nicki Pedersen (Dania) – 8 (3,0,d,2,3,w)
8.   Artiom Łaguta (Rosja) – 8 (2,0,2,3,0,1)
9.   Matej Zagar (Słowenia) – 7 (1,1,3,1,1)
10. Greg Hancock (USA) – 7 (2,1,1,1,2)

13. Przemysław Pawlicki (Polska) – 5 (0,3,1,1,d)
15. Bartosz Zmarzlik (Polska) – 4 (0,2,0,0,2)

***

Klasyfikacja generalna Grand Prix:

1.   Fredrik Lindgren (Szwecja) – 32 pkt.
2.   Tai Woffinden (Wielka Brytania) – 31
3.   Patryk Dudek (Polska) – 24
4.   Maciej Janowski (Polska) – 24
5.   Emil Sajfutdinow (Rosja) – 23
6.   Artiom Łaguta (Rosja) – 21
7.   Matej Zagar (Słowenia) – 16
8.   Chris Holder (Australia) – 15
9.   Greg Hancock (USA) – 15
10.   Jason Doyle (Australia) – 14
11. Bartosz Zmarzlik (Polska) – 13

14. Przemysław Pawlicki (Polska) – 8
15. Krzysztof Kasprzak (Polska) – 7

Sport.RIRM

drukuj