IME na żużlu. Zwycięstwo Pedersena, Dudek trzeci w Togliatti

Duńczyk Nicki Pedersen wygrał w rosyjskim Togliatti drugi z czterech turniejów indywidualnych mistrzostw Europy na żużlu. W finałowym wyścigu wyprzedził Rosjanina Emila Sajfutdinowa oraz Polaka Patryka Dudka.

W klasyfikacji generalnej Pedersen został samodzielnym liderem. Ma 27 punktów i o jeden wyprzedza Sajfutdinowa, z którym do tej pory dzielił pierwsze miejsce.

Z pozostałych Polaków dziewiąte miejsce zajął Janusz Kołodziej, 12. był Adrian Miedziński, a Tomasz Gollob zajął 13. pozycję.

Od ubiegłego roku ME odbywają się w nowej formule. Tytuł zdobędzie zawodnik, który po finałowym turnieju w Częstochowie (19 września) będzie miał najwięcej punktów zdobytych łącznie we wszystkich czterech eliminacjach. Poza Częstochową, zawody odbędą się jeszcze w duńskim Holsted (9 sierpnia).

Turnieje ME są rozgrywane na podobnych zasadach jak GP. Różnicą jest sposób kwalifikacji do finału. W IME po rozegraniu 20 wyścigów awans do decydującego biegu mają zapewniony dwaj najlepsi zawodnicy. Żużlowców, którzy uplasują się na pozycjach 3-6, czeka rywalizacja w dodatkowym starcie o dwa pozostałe miejsca.

PAP

drukuj