Żużel. Odpalił we właściwym momencie, Maciej Janowski mistrzem Polski

Zaledwie jeden wygrany bieg pozwolił Maciejowi Janowskiemu na wywalczenie tytułu indywidualnego mistrza Polski. Zawodnik Sparty Wrocław wszystkie wcześniejsze gonitwy kończył na drugiej pozycji, a w finale pokonał faworytów lokalnej publiczności – Bartosza Zmarzlika i Tomasza Gapińskiego.


W gronie faworytów do końcowego triumfu wymieniało się przede wszystkim żużlowców miejscowej Stali. Finał Indywidualnych Mistrzostw Polski odbywał się bowiem w Gorzowie Wielkopolskim, a znajomość toru zawsze jest sporym atutem w walce o najwyższe cele. Wielkim nieobecnym tegorocznej rywalizacji był kontuzjowany Jarosław Hampel, który na przyszły sezon może również odłożyć marzenia o wywalczeniu mistrzostwa świata.

Bartosz Zmarzlik Przemys³aw Pawlicki  Piotr Protasiewicz Adrian CyferOd początku rywalizacji to właśnie ulubieńcy lokalnej publiczności robili najlepsze wrażenie. Sensacyjnie dobrze prezentował się Tomasz Gapiński, a po swoje jechał będący w rewelacyjnej formie Bartosz Zmarzlik. Młody zawodnik zanotował 14 punktów i z pierwszego miejsca awansował do finału imprezy. Drugim bezpośrednim finalistą nieoczekiwanie okazał się być Janusz Kołodziej, który w pięciu wyścigach tylko raz nie przejechał linii mety jako pierwszy.

O tym, kto dołączy do wymienionej dwójki miał zdecydować bieg barażowy. W nim na starcie pojawili się Tomasz Gapiński, Grzegorz Zengota, Krzysztof Kasprzak i Maciej Janowski. Poniżej oczekiwań spisali się etatowi reprezentanci Polski – Przemysław Pawlicki wywalczył jedynie 7, a Krzysztof Buczkowski 6 punktów.

Janusz Ko³odziej  Grzegorz Zengota

Bieg barażowy dostarczył gorzowskim kibicom sporych emocji. Po pierwszym łuku na prowadzenie wysunął się Zengota, jednak chwilę później przy krawężniku minął go Gapiński. Żużlowiec Stali dowiózł wygraną do mety, a tuż za nim toczył się zacięty bój o drugą, premiowaną awansem lokatę. Ta przypadła ostatecznie Maciejowi Janowskiemu, który przez cały turniej nie wygrał nawet jednej gonitwy.

Maciej Janowski Bartosz Zmarzlik Tomasz GapiñskiW finale popularny „Magic” nareszcie zaprezentował się tak, jak na lidera polskiej kadry przystało. Żużlowiec Sparty Wrocław objął prowadzenie po wyjściu z pierwszego łuku. Zaciekle gonił go Bartosz Zmarzlik, który nie przestawał naciskać gazu. Na nic się zdała jednak ambicja młodego zawodnika Stali, wobec doskonałej postawy jego starszego kolegi. Ostatecznie Janowski sięgnął po złoty medal Indywidualnych Mistrzostw Polski, wyprzedzając na finiszu Zmarzlika i Gapińskiego. Bez medalu pozostał Janusz Kołodziej.

***

Wyniki:

1. Maciej Janowski (Betard Sparta Wrocław) 10 (2,2,2,2,2) + 1. miejsce w finale
2. Bartosz Zmarzlik (MONEYmakesMONEY.pl Stal Gorzów) – 14 (3,2,3,3,3) + 2. miejsce w finale
3. Tomasz Gapiński (MONEYmakesMONEY.pl Stal Gorzów) – 12 (3,3,3,2,1) + 3. miejsce w finale
4. Janusz Kołodziej (Unia Tarnów) – 13 (3,3,1,3,3) + 4. miejsce w finale
5. Grzegorz Zengota (Fogo Unia Leszno) – 11 (2,3,w,3,3) + 3. miejsce w barażu
6. Krzysztof Kasprzak (MONEYmakesMONEY.pl Stal Gorzów) – 11 (0,3,3,3,2) + 4. miejsce w barażu
7. Piotr Świderski (MONEYmakesMONEY.pl Stal Gorzów) – 9 (3,2,3,1,0)
8. Mateusz Szczepaniak (MDM Komputery Dreier ŻKS Ostrovia) – 7 (1,1,0,2,3)
9. Przemysław Pawlicki (Fogo Unia Leszno)  7 (2,1,2,1,1)
10. Krzysztof Buczkowski (MRGARDEN GKM Grudziądz) – 6 (2,1,1,w,2)
11. Sebastian Ułamek (ŻKS ROW Rybnik)  5 (1,1,1,0,2)
12. Piotr Protasiewicz (SPAR Falubaz Zielona Góra) – 5 (1,2,2,0,d)
13. Adrian Cyfer (MONEYmakesMONEY.pl Stal Gorzów) – 4 (0,0,2,2,0)
14. Michał Szczepaniak (MDM Komputery Dreier ŻKS Ostrovia) – 3 (0,0,1,1,1)
15. Zbigniew Suchecki (Łączyńscy Carbon Start Gniezno) – 2 (1,u,0,0,1)
16. Krystian Pieszczek (SPAR Falubaz Zielona Góra) – 1 (0,0,0,1,0)

Sport.RIRM

drukuj