Robert Lewandowski kapitanem piłkarskiej reprezentacji Polski

Piłkarz Bayernu Monachium Robert Lewandowski pozostanie kapitanem reprezentacji Polski – poinformował we wtorek selekcjoner kadry narodowej Adam Nawałka. W ubiegłym roku, przed przerwą spowodowaną kontuzją, tę funkcję pełnił z reguły Jakub Błaszczykowski.


„Na początku mojej pracy z kadrą funkcję kapitana miał sprawować zawodnik z największą liczbą występów w biało-czerwonej koszulce. Obecnie, po rozegraniu tegorocznych meczów eliminacyjnych i głębszej analizie pracy z reprezentacją, moim wyborem na kapitana drużyny jest Robert Lewandowski” – powiedział Nawałka portalowi PZPN „Łączy nas piłka”.

Selekcjoner uzasadnił swoją decyzję w ten sposób: „Zbudowana struktura drużyny narodowej funkcjonuje zadawalająco. Robert w trudnych meczach eliminacyjnych pokazał, że szybko stał się prawdziwym liderem zespołu. Grał odpowiedzialnie i z poświęceniem, zarówno w ataku jak i działaniach defensywnych. Zawsze jest gotowy do wzięcia ciężaru gry na siebie, stwarzając kolegom okazje do strzelania goli. Pracuje – jak na kapitana przystało – na sukces całej naszej drużyny”.

W przeszłości funkcję kapitana pełnił Błaszczykowski, który jednak w styczniu doznał poważnej kontuzji i musiał pauzować prawie rok. Selekcjoner w miniony weekend spotkał się z pomocnikiem Borussii Dortmund.

„Podczas ostatniej, kilkudniowej wizyty w Niemczech rozmawiałem m.in. z Jakubem. Poinformowałem go o mojej decyzji w sprawie kapitana. Bardzo liczę na jego powrót do kadry. Z nim – w jego dobrej, wysokiej dyspozycji – będziemy jeszcze lepszym zespołem. To świadomy wyzwań, ambitny piłkarz, doskonale rozumiejący zasady nowoczesnego futbolu. Gra w reprezentacji jest dla Kuby niezwykle ważna” – podkreślił Nawałka.

Prezes PZPN Zbigniew Boniek już kilka dni wcześniej – w rozmowie z PAP – zapewniał, że nie ma problemu opaski kapitana w reprezentacji.

„Rozmawiałem z trenerem, on ma jasny pomysł, jak to zrobić. Kadra wykonała wiele roboty w tym roku i to wszystko musi dalej w określonych normach funkcjonować. Selekcjoner chce tę sprawę rozwiązać już teraz, żeby temat więcej nie wracał” – powiedział wówczas szef piłkarskiej centrali.

Biało-czerwoni z dorobkiem 10 punktów prowadzą po czterech kolejkach w grupie D eliminacji Euro 2016.

PAP

drukuj