Rewanż za igrzyska udany! Rosjanie mistrzami świata w hokeju na lodzie!

Hokeiści reprezentacji Rosji sięgnęli po złoty medal mistrzostw świata, pokonując w finale Finlandię 5:2. To piąty triumf „Sbornej” w historii rozgrywek.

Finał turnieju miał być rewanżem za ćwierćfinał igrzysk olimpijskich z Soczi, w którym Rosjanie nieoczekiwanie ulegli Finom. Ze względu na coraz niższy prestiż mistrzostw, w turnieju zabrakło wielu czołowych hokeistów. Za oceanem wciąż trwa walka o triumf w najlepszej lidze świata NHL.

Swoich kibiców nie zawiedli dzisiejsi triumfatorzy, wśród których na lodowisku pojawiły się największe gwiazdy reprezentacji – Aleksander Owieczkin i Jewgienij Małkin. „Sborna” mierzyła się z brązowymi medalistami ostatnich igrzysk już w fazie grupowej, wygrywając wówczas 4:2. Wysoką formę nasi sąsiedzi udowodnili również w finale.

Dzięki bramce Olli Palola w 27. minucie prowadzenie objęli „Suomi”. W trudnym momencie drużynę odbudował Owieczkin, wyrównując po 43 sekundach. Gol Małkina pozwolił Rosjanom wyjść na prowadzenie jeszcze przed końcem drugiej tercji. W trzeciej odsłonie triumf gospodarzy niedawnej olimpiady przypieczętowali Zaripow i Tichonow.

Brązowy medal wywalczyli Szwedzi, którzy w meczu o trzecie miejsce pokonali Czechów 3:0. W hokejowej elicie nie zdołali utrzymać się zawodnicy Kazachstanu i Włoch.

Rosja – Finlandia 5:2 (1:1, 2:1, 2:0)
S. Szyrokow 11’ A. Owieczkin 28’ J. Małkin 36’ D. Zaripow 45’ W. Tichonow 56’ – I. Pakarinen 20’ O. Palola 27’