PŚ w Sapporo. 10. podium z rzędu D. Kubackiego! Triumf Y. Sato

Dawid Kubacki po raz dziesiąty z rzędu stanął na podium w zawodach zaliczanych do Pucharu Świata. Polak zajął trzecie miejsce w Sapporo. Wygrał reprezentant gospodarzy – Yukiya Sato.

24-letni Japończyk dość niespodziewanie, ale w pełni zasłużenie okazał się najlepszy na słynnej Okurayamie (HS 137). Na półmetku zmagań plasował się na szóstej lokacie (137.5 m). W finałowej rundzie wykorzystał jednak bardzo sprzyjające warunki i poszybował na odległość 138.5 m, co w efekcie pozwoliło mu odnieść drugie pucharowe zwycięstwo w karierze.

Yukiya Sato wygrał z wyraźną przewagę. Drugi w stawce Austriak Stefan Kraft (138 m i 125 m) stracił do niego ponad dziesięć oczek. Trzecie miejsce zajął Dawid Kubacki (136 m i 126 m). Nowotarżanin obronił pozycję z pierwszej serii i po raz dziesiąty z rzędu stanął na podium w zawodach zaliczanych do Pucharu Świata.

Z dobrej strony zaprezentował się Piotr Żyła. 33-letni zawodnik uzyskał 132.5 m i 123.5 m, ostatecznie plasując się na ósmej lokacie. Dopiero na dwudziestym pierwszym miejscu sklasyfikowano Kamila Stocha (130 m i 115.5 m). Trzeba jednak przyznać, że trzykrotnemu mistrzowi olimpijskiemu walkę o wyższą pozycję uniemożliwił niekorzystny wiatr w drugiej rundzie konkursu.

Występ pozostałych biało-czerwonych pozostawimy bez komentarza.

Nowym liderem całego cyklu został Stefan Kraft. Austriak o osiem punktów wyprzedza Karla Geigera. Niemiec uplasował się w sobotę na jedenastej lokacie (132 m i 116.5 m). Na trzecie miejsce awansował Dawid Kubacki, zaś na czwarte spadł Ryoyu Kobayashi. Japończyk (141.5 m i 110 m) zakończył zmagania w Sapporo dopiero na piętnastej pozycji, choć na półmetku rywalizacji prowadził ze zdecydowaną przewagą. Obrońca Kryształowej Kuli zawalił jednak skok w finale. Szósty jest Kamil Stoch.

Na niedzielę zaplanowano drugie indywidualne zawody na Okurayamie. O 02:00 czasu warszawskiego rozpocznie się pierwsza seria konkursowa. Godzinę wcześniej natomiast zostaną rozegrane kwalifikacje z udziałem sześciu reprezentantów Polski.