fot. PAP/EPA

PŚ w Lillehammer. Schlierenzauer śrubuje rekord, trzech Polaków w „30”

Zwycięstwem Gregora Schlierenzauera zakończył się dzisiejszy konkurs Pucharu Świata w skokach narciarskich, rozgrywany w norweskim Lillehammer. Austriak wyprzedził reprezentanta gospodarzy Andersa Fannemela oraz swojego rodaka Michaela Hayboecka. Schlierenzauer zanotował tym samym 53. indywidualny triumf w zawodach tej rangi. Nieźle spisali się Polacy, spośród których trzech znalazło się w finałowej serii.


Rywalizacja w Lillehammer upłynęła pod znakiem porywistego wiatru, który bardzo mocno komplikował możliwość sprawnego rozegrania konkursu. Mocne podmuchy sprawiały, iż warunki panujące na obiekcie zmieniały się bardzo gwałtowanie i niespodziewanie.

Ski Jumping World CupO tym, jak bardzo wiatr  może utrudnić osiąganie dobrych rezultatów, przekonał się Simon Ammann. Lider Pucharu Świata trafił na bardzo niesprzyjające warunki, skoczył tylko 119 metrów i nie zdołał awansować do czołowej trzydziestki. Najlepiej ze zmiennymi podmuchami poradził sobie Gregor Schlierenzauer. Austriak osiągnął odległość 127,5 metra i dzięki dodanym punktom uzyskał w pierwszej serii najwyższą notę. Drugą pozycję zajmował Anders Fannemel (132,5 m), a na trzecim miejscu sklasyfikowany był Daiki Ito (125,5 metra). Do rywalizacji w Lillehammer przystąpiło czterech Polaków. Trzech z nich zdołało awansować do rundy finałowej. Świetną 8. lokatę po swoim skoku zajmował Jan Ziobro (129,5 m). Na 19. pozycji plasował się Klemens Murańka (128 m), zaś na 20. – Aleksander Zniszczoł (132,5 m). O pechu może mówić Piotr Żyła, który nie zdołał znaleźć się w czołowej trzydziestce (32. lokata – 127,5 m).

W drugiej serii biało-czerwoni skakali krócej niż w swoich pierwszych próbach. 119. metrów uzyskał Zniszczoł i ukończył zawody na 29. miejscu. Po lądowaniu na 123. metrze na 21. pozycji sklasyfikowany został Murańka. Drugą konkursową próbę zepsuł Ziobro. 121 metrów tego zawodnika sprawiło, iż spadł on w klasyfikacji końcowej konkursu w Lillehammer na 19. lokatę. Wspaniały skok oddał czwarty po pierwszej serii Michael Hayboeck. Austriak wylądował na 141. m, czym postawił swoich rywali przed trudnym zadaniem. Presję wytrzymali Fannemel oraz Schlierenzauer, którzy utrzymali swoje miejsca. Ten drugi z łączną notą 302,7 pkt. wygrał dzisiejsze zawody. W całej karierze był to już 53. triumf w zawodach Pucharu Świata zaledwie 24-letniego Austriaka!

Mimo dzisiejszej wpadki, liderem cyklu pozostał Simon Ammann (236 punktów). Szwajcar o 14 oczek wyprzedza Japończyka Noriakiego Kasaiego, zaś o 26 trzeciego Norwega Andersa Fannemela. Najlepszy z Polaków – Piotr Żyła, zajmuje 21. miejsce z dorobkiem 39 punktów.

***

Wyniki konkursu Pucharu Świata w Lillehammer:

skoki, lillehammer

Klasyfikacja generalna Pucharu Świata:

skoki, generalna

Sport/RIRM

drukuj