PŚ w Engelbergu. Trzecie z rzędu zwycięstwo Prevca, Polacy poniżej oczekiwań

Trzech reprezentantów Polski zdobyło punkty Pucharu Świata w niedzielnym konkursie skoków narciarskich w Engelbergu. Najlepszy z nich – Kamil Stoch – uplasował się na 26. pozycji. Wygrał nowy rekordzista szwajcarskiego obiektu – Peter Prevc.

FIS Ski Jumping World Cup in EngelbergSłoweniec zdeklasował rywali. Skoki na odległość 138,5 i 142 metrów zapewniły mu zdecydowanie najwyższą notę – 304,2 pkt. Drugi Michael Hayboeck stracił do niego 19,4 pkt. Na najniższym stopniu podium stanął Kenneth Gangnes. Wydawało się, że w rundzie finałowej Norweg może powalczyć z Prevcem o zwycięstwo. Lądowanie na 132 metrze było jednak niczym w zestawieniu z rekordem obiektu w wykonaniu Słoweńca.

skoki-narciarskie-engelberg-prevc (3)Spory awans w klasyfikacji konkursu odnotował Simon Ammann. Szwajcar na półmetku zmagań był 29. Próba o długości 130,5 m pozwoliła mu wskoczyć na 14. lokatę. Po raz kolejny na podium zabrakło Severina Freunda. Obrońca Kryształowej Kuli wywalczył dziś szóstą lokatę. Szczęścia brakowało innemu z Niemców – Richardowi Freitagowi. Zawodnik nie ustał skoku na odległość 134,5 m. Gdyby nie to, miejsce w trójce prawdopodobnie nie byłoby dla niego problemem.

Poniżej oczekiwań ponownie zaprezentowali się podopieczni Łukasza Kruczka. Choć w konkursie wystąpiło aż siedmiu biało-czerwonych, to miejsce w czołowej trzydziestce wywalczyło zaledwie trzech. Rzutem na taśmę – z 30. pozycji – do rundy finałowej zakwalifikował się Kamil Stoch. Dwukrotny mistrz olimpijski, osiągając w drugiej serii 125,5 m, nieco poprawił swoją lokatę – ostatecznie był 26.

Przed zbliżającym się Turniejem Czterech Skoczni niekwestionowanym faworytem jest Peter Prevc. Słoweniec zwyciężył trzeci konkurs z rzędu i wydaje się, że może powtórzyć wyczyn Svena Hannawalda. Niemiec w sezonie 2001/2002 triumfował na wszystkich obiektach niemiecko-austriackiego klasyku.