PŚ w Bad Mitterndorf. Kraft najlepszy w jednoseryjnym konkursie, Stoch tuż za podium

Austriak Stefan Kraft wygrał jednoseryjne zawody na skoczni w Bad Mitterndorf (HS 235). Czwarte miejsce zajął Kamil Stoch, a dziewiąte – Piotr Żyła. Rozczarował Dawid Kubacki, którego sklasyfikowano dopiero na trzydziestej drugiej pozycji.

Stefan Kraft triumfował dzięki próbie na odległość 230 metrów. Dla podopiecznego Andreasa Feldera była to dziewiętnasta pucharowa wygrana w karierze. Austriak drugiego Ryoyu Kobayashiego wyprzedził zaledwie o 0.7 pkt. Japończyk skoczył aż 242.5 m, ale przegrał, ponieważ otrzymał znacznie niższe noty za styl i miał dużo więcej odjętych punktów za wiatr. Trzecie miejsce zajął Słoweniec Timi Zajc, który uzyskał 228.5 m.

Z bardzo dobrej strony po raz kolejny zaprezentował się czwarty w konkursie Kamil Stoch. Dwukrotny zdobywca Kryształowej Kuli wylądował na 232 m, a do podium stracił tylko 0.7 pkt. W czołowej „dziesiątce” zmagania zakończył również Piotr Żyła. Cieszynianin zaliczył 223.5 m. Nieźle wypadli także dwudziesty pierwszy Jakub Wolny (215 m) oraz dwudziesty ósmy Aleksander Zniszczoł (206 m).

Sensację – in minus – sprawił natomiast Dawid Kubacki. Zwycięzca 68. Turnieju Czterech Skoczni miał olbrzymie problemy w locie, w końcowej fazie próbował jeszcze uratować swoją próbę. Przepłacił to jednak słabym lądowaniem i uzyskując jedynie 199 m został sklasyfikowano dopiero na trzydziestej drugiej pozycji. Brak pucharowych punktów sprawił, że perspektywa triumfu w całym cyklu mocno oddaliła się od nowotarżanina.

Trzydziestą ósmą lokatę w zawodach zajął ostatni z biało-czerwonych – Klemens Murańka (201 m).

Ze względu na zbyt silny wiatr organizatorzy zadecydowali o odwołaniu finałowej rundy po skokach dwudziestu siedmiu z trzydziestu zawodników. Na fatalne warunki trafił między innymi Kamil Stoch. Polakowi zmierzono tylko 159 m. W momencie przerwania stawce przewodził Norweg Robert Johansson przed Słoweńcem Domenem Prevcem oraz Niemcem Karlem Geigerem.

Dzięki niedzielnej wygranej, Stefan Kraft umocnił się na pozycji lidera w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Drugi Karl Geiger traci do Austriaka już 138 „oczek”. Na czwarte miejsce spadł Dawid Kubacki, kosztem Ryoyu Kobayashiego. Z szóstej na piątą lokatę przesunął się z kolei Kamil Stoch. Dziesiąty niezmiennie jest Piotr Żyła.

Kolejne konkursy zostaną rozegrane w piątek i sobotę, 21-22 lutego na normalnym obiekcie w Rasnovie (HS 97). Będą to pierwsze zmagania w historii Pucharu Świata mężczyzn w skokach narciarskich, które odbędą się w Rumunii.