fot. PAP/EPA

PŚ w biegach. Justyna Kowalczyk ósma na 10 km klasykiem

To dobry sygnał przed igrzyskami. Justyna Kowalczyk wywalczyła 8. lokatę w biegu na 10 km stylem klasycznym w Planicy. Polka uniknęła kryzysu w końcówce i z każdym kolejnym metrem poprawiała swoją pozycję. Najlepsza była Finka Krista Parmakoski.


Wczorajszy dzień postawił przy nazwisku Justyny Kowalczyk spory znak zapytania. Polka nie awansowała do ćwierćfinału sprintu techniką klasyczną, a to zły prognostyk przed nadchodzącymi igrzyskami olimpijskimi. Dziś w Planicy miała rozwiać wątpliwości biegiem na 10 km.

Tak też było. Mistrzyni olimpijska rozpoczęła ostrożnie. Z miejsca w drugiej dziesiątce sukcesywnie przesuwała się coraz wyżej. Polka zyskiwała cenne sekundy. Uniknęła także kryzysu na ostatnich metrach, co w konsekwencji zaowocowało 8. pozycją.

Na igrzyskach olimpijskich zabraknie tym razem rywalizacji na 10 km klasykiem. Kowalczyk liczy zatem na medal w sprincie i biegu na 30 km. W tej ostatniej konkurencji sięgnęła po swój pierwszy krążek – brąz w Turynie (2006).

W Planicy najszybsza była dziś Finka Krista Parmakoski, która konsekwentnie odrabiała straty do prowadzącej przez długi czas Szwedki Charlotte Kalli. Końcówkę dystansu dzisiejsza triumfatorka pokonała wzorowo i ostatecznie znalazła się przed rywalką o 3,6 sek.

Sylwia Jaśkowiec i Ewelina Marcisz zajęły miejsca w piątej dziesiątce.

* * *

Wyniki:

1.   Krista Parmakoski (Finlandia) – 27:08,7
2.   Charlotte Kalla (Szwecja)   +3,6
3.   Heidi Weng (Norwegia)   +33,5
4.   Teresa Stadlober (Austria)   +39,0
5.   Ebba Andersson (Szwecja)   +48,6
6.   Kerttu Niskanen (Finlandia)   +49,4
7.   Kari Oeyre Slind (Norwegia)   +49,5
8.   Justyna Kowalczyk (Polska)   +1:02,1
9.   Kathrine Rolsted Harsem (Norwegia)   +1:03,2
10. Jessica Diggins (USA)   +1:05,4

41. Sylwia Jaśkowiec (Polska)   +2:49,1
49. Ewelina Marcisz (Polska)   +3:08,0

Sport.RIRM

drukuj