Eliminacje Euro 2016. Polska – Irlandia 2:1! Jedziemy do Francji!

Piłkarze reprezentacji Polski wystąpią na przyszłorocznych mistrzostwach Europy we Francji. Awans i drugie miejsce w grupie podopiecznym Adama Nawałki zapewniła wygrana nad Irlandią 2:1. Zwycięskie gole dla biało-czerwonych zdobyli Grzegorz Krychowiak i Robert Lewandowski.

Wyjazdowy remis ze Szkocją 2:2 sprawił, że do awansu na europejski czempionat Polacy potrzebowali zwycięstwa bądź remisu 0:0 lub 1:1. Na sobotniej konferencji prasowej Adam Nawałka zapewniał, że mimo kontuzji trzech ważnych zawodników, jego podopieczni sprostają wyzwaniu i pojadą do Francji.

Karol Linetty James McCarthyZe względu na absencje, w wyjściowym składzie selekcjoner znalazł miejsce dla Pawła Olkowskiego, Jakuba Wawrzyniaka i Karola Linetty’ego. Od pierwszej minuty na ławce rezerwowych usiadł Jakub Błaszczykowski. Wszystkie oczy biało-czerwonych kibiców zwrócone były w kierunku kapitana i lidera kadry – Roberta Lewandowskiego.

Pierwszą doskonałą okazję gospodarze stworzyli w 13. minucie. Łukasz Piszczek znalazł się z piłką w polu karnym rywali, wycofał do Kamila Grosickiego, a temu do szczęścia zabrakło niewiele. Futbolówkę zmierzającą do siatki zatrzymał Darren Randolph. Chwilę później fani reprezentacji Polski wznieśli dłonie w geście triumfu. Grosicki zacentrował z rzutu rożnego do ustawionego przed szesnastką Grzegorza Krychowiaka, a ten precyzyjnym strzałem przy słupku wyprowadził nasz zespół na prowadzenie.

Grzegorz Krychowiak Jon Walters

Na odpowiedź Irlandczyków nie trzeba było długo czekać. Po kontrowersyjnej decyzji arbitra goście wywalczyli rzut karny. Zdaniem sędziego Michał Pazdan sfaulował w polu karnym Shane’a Longa. Choć Łukasz Fabiański wyczuł intencje Jonathana Waltersa, nie zdołał zatrzymać silnego uderzenie przeciwnika.

Robert Lewandowski John O'Shea Robbie BradyPodopieczni Adama Nawałki szybko mogli ponownie wyjść na prowadzenie. Krzysztof Mączyński trafił nawet do siatki, jednak arbiter odgwizdał spalonego uczestniczącego w akcji Roberta Lewandowskiego. Chwilę przed przerwą Polacy dopięli swego. Po płaskim dośrodkowaniu Mączyńskiego głową golkipera Irlandii pokonał Robert Lewandowski. 2:1!

Spokojny początek drugiej odsłony golem mógł zwieńczyć Michał Pazdan. Strzał głową stopera Ligii Warszawa okazał się bardzo niecelny. W 65. minucie oko w oko z Randolphem stanął Kamil Grosicki, jednak przegrał pojedynek z dobrze interweniującym bramkarzem. Dobitka Mączyńskiego okazała się bardzo nieprecyzyjna.

Z biegiem czasu w poczynania piłkarzy obu drużyn wkradało się coraz więcej nerwów. Najlepszą okazję Irlandczycy zmarnowali w 81. minucie, kiedy uderzenie głową Richarda Keogha ze sporymi problemami zatrzymał Łukasz Fabiański. W doliczonym czasie gry faulu na Robercie Lewandowskim dopuścił się John O’Shea, za co obejrzał drugą żółtą i w konsekwencji czerwoną kartkę. Polacy ostatnie minuty spędzili na połowie przeciwników, kilkukrotnie zagrażając im utratą kolejnych goli. Żadne bramki już jednak nie padły, a awans na mistrzostwa Europy zapewnili sobie biało-czerwoni.

Robert Lewandowski Kamil Glik S³awomir Peszko £ukasz Piszczek Robert Lewandowski Kamil Glik S³awomir Peszko £ukasz Piszczek

Nasza reprezentacja po raz trzeci z rzędu i zarazem trzeci w historii wystąpi na czempionacie Starego Kontynentu. Dotychczas polski zespół dwukrotnie odpadał w fazie grupowej. Przed reprezentacją długi okres przygotowawczy. Do Francji pojadą w sumie 24 zespoły. Mecz otwarcia zaplanowano na 10 czerwca 2016 roku.