Polacy w ligach zagranicznych – podsumowanie weekendu

Przed finiszem eliminacji do EURO 2016 powodów do hurraoptymizmu nie ma zbyt wiele. Nie ma też jednak co załamywać rąk. W znakomitej formie znajduje się Robert Lewandowski, we Włoszech odżył Jakub Błaszczykowski, a kilku naszych reprezentantów odgrywa w swoich klubach kluczowe role.

Anglia Premier League

Po 90 minut w Premier League między słupkami Swansea City i AFC Bournemouth niezmiennie spędzają Łukasz Fabiański i Artur Boruc. Obaj nie zdołali uchronić swoich drużyn przed utratą punktów. Łabędzie zremisowały z Tottenhamem Hotspur 2:2, Wiśnie natomiast również były gościnne i pozwoliły wywieźć z własnego stadionu remis drużynie Watford FC (1:1).

***

Łukasz Fabiański (Swansea City) – 90 minut w meczu z Tottenhamem Hotspur, remis u siebie 2:2

Artur Boruc (AFC Bournemouth) – 90 minut w meczu z Watfordem FC, remis u siebie 1:1

Niemcy Bundesliga

Na niemieckich boiskach niezmiennie dzieli i rządzi Robert Lewandowski. Kapitan naszej reprezentacji strzelił dwie bramki w wygranym przez Bayern Monachium starciu przeciwko Borussii Dortmund (5:1). Całe spotkanie po przeciwnej stronie barykady rozegrał Łukasz Piszczek. W zremisowanym meczu przeciwko Hoffenheim (2:2) w barwach Stuttgartu 90 minut rozegrał Przemysław Tytoń. Z tonu spuścił nieco Artur Sobiech, który po dwóch strzelonych bramkach w poprzedniej kolejce tym razem nie wpisał się na listę strzelców i został zmieniony w 76. minucie. Zadowolony może być Paweł Olkowski. Prawy obrońca FC Koeln rozegrał spotkanie przeciwko Schalke 04 Gelsenkirchen w pełnym wymiarze czasowym, a jego drużyna wygrała aż 3:0.

Bayern Munich vs Borussia DortmundBayern Munich vs Borussia Dortmund

***

Robert Lewandowski (Bayern Monachium) – 90 minut w meczu z Borussią Dortmund, zwycięstwo u siebie 5:1 (dwa gole Polaka)

Łukasz Piszczek (Borussia Dortmund) – 90 minut w meczu z Bayernem Monachium, wyjazdowa porażka 1:5

Przemysław Tytoń (VfB Stuttgart) – 90 minut w meczu z TSG 1899 Hoffenheim, wyjazdowy remis 2:2

Paweł Olkowski (FC Koeln) – 90 minut w meczu z Schalke 04 Gelsenkirchen, wyjazdowe zwycięstwo 3:0

Artur Sobiech (Hannover 96) – 76 minut w meczu z Werderem Brema, zwycięstwo u siebie 1:0

Włochy Serie A

Niepodważalne miejsce w wyjściowych jedenastkach swoich klubów mają Wojciech Szczęsny i Kamil Glik. Obaj jednak przyjadą na zgrupowanie w odmiennych nastrojach. Roma, której barw od początku tego sezonu broni Szczęsny, wygrała na wyjeździe z US Palermo aż 4:2. Glik nie będzie wspominał miło spotkania z beniaminkiem Serie A Carpi FC. Jego Torino uległo ekipie Kamila Wilczka 1:2, ale samego napastnika zabrakło w kadrze meczowej. Dobre spotkanie rozegrał z kolei Jakub Błaszczykowski. Nowy nabytek Fiorentiny spędził na boisku pełne 90 minut i pomógł swojej drużynie w pewnej wygranej  z Atalantą Bergamo 3:0, między innymi wywalczając rzut karny.

Fiorentina-AtalantaCarpi vs Torino

***

Wojciech Szczęsny (AS Roma) – 90 minut w meczu z US Palermo, wyjazdowe zwycięstwo 4:2

Kamil Glik (Torino FC) – 90 minut w meczu z Carpi FC, wyjazdowa porażka 1:2

Piotr Zieliński (Empoli FC) – 90 minut w meczu z US Sassuolo, zwycięstwo u siebie 1:0 (czerwona kartka dla Polaka)

Kamil Wilczek (Carpi FC) – poza kadrą meczową w starciu z Torino FC, zwycięstwo u siebie (2:1)

Jakub Błaszczykowski (ACF Fiorentina) – 90 minut w meczu z Atalantą Bergamo, zwycięstwo u siebie 3:0

Hiszpania Primera Division

W Primera Division przebudziła się – i to w najlepszym możliwym momencie – Sevilla FC. Andaluzyjczycy pokonali FC Barcelonę 2:1, a dobre spotkanie rozegrał Grzegorz Krychowiak. 25-latek nieco osłabł fizycznie w końcówce, jednak na przestrzeni całego meczu grał pewnie i bez kompleksów.

Sevilla CF vs FC Barcelona

***

Grzegorz Krychowiak (Sevilla FC) – 90 minut w meczu z FC Barceloną, zwycięstwo u siebie 2:1 (żółta kartka dla Polaka)

Inne:

Weekendu do udanego nie zaliczą z pewnością Arkadiusz Milik i Kamil Grosicki. Napastnik Ajaxu Amsterdam w meczu przeciwko PSV Eindhoven murawy powąchał dopiero w 74. minucie, a jego drużyna musiała uznać wyższość rywali (1:2). Do pierwszego składu Stade Rennais nadal nie może przebić się Grosik, który w minionej kolejce zagrał 21 minut. Całe spotkanie w Rosji, w barwach Tereka Grozny, rozegrał Maciej Rybus, a kibice FK Krasnodara od 42. minuty mogli oklaskiwać grę Artura Jędrzejczyka.

W Modenie FC (Serie B) niezmiennie miejsce w obronie zapewnione ma Thiago Cionek, który spędził na boisku 90 minut. W Turcji z ławki nie podniósł się Łukasz Szukała. Były obrońca Steauy Bukareszt do niedawna był pewniakiem do gry obok Kamila Glika, ale jego sytuacja może ulec zmianie przez brak ogrania.

***

Arkadiusz Milik (Ajax Amsterdam) – 16 minut w meczu z PSV Eindhoven, porażka u siebie 1:2

Kamil Grosicki (Stade Rennais) – 21 minut w meczu z AS Monaco, wyjazdowy remis 1:1 (żółta kartka dla Polaka)

Maciej Rybus (Terek Grozny) – 90 minut w meczu z Rubinem Kazań, zwycięstwo u siebie 2:1

Artur Jędrzejczyk (FK Krasnodar) – 48 minut w meczu z FK Ufa, wyjazdowy remis 1:1 (żółta kartka dla Polaka)

Thiago Cionek (Modena FC) – 90 minut w meczu z Brescią Calcio, wyjazdowy remis 2:2

Łukasz Szukała (Osmanlispor FK) – na ławce rezerwowych w meczu z Gaziantepsporem, wyjazdowa porażka 1:2