Polacy za granicą. Prawie wszyscy biało-czerwoni w pierwszym składzie, „ogony” Zielińskiego i Milika

Niemal wszyscy reprezentanci Polski wybiegli dzisiaj na murawę w podstawowych jedenastkach swoich drużyn klubowych. Wyjątki stanowili zawieszony za kartki Robert Lewandowski oraz wchodzący z ławki rezerwowych Arkadiusz Milik, Piotr Zieliński i Karol Linetty.

Kamil Grosicki po raz kolejny mógł uratować punkty Hull City. Skrzydłowy Tygrysów nie wykorzystał jednak dogodnej okazji w starciu ze Stoke City przy stanie 1:2. Drużyna Polaka ostatecznie uległa Garncarzom 1:3. Sam „Grosik” rozegrał przeciętne spotkanie, notując sześćdziesięcioczteroprocentową skuteczność podań i marnując wspomnianą wcześniej sytuację.

Z boiska pokonany schodził także Łukasz Fabiański. „Fabian” w 42. minucie meczu Watford – Swansea (1:0) wpuścił, jak się okazało, jedynego gola w tym spotkaniu. Polski golkiper był bliski skutecznej interwencji – odbił pierwszy strzał Etienne Capoue, ale nie zdołał zatrzymać dobitki Francuza. Mimo wpuszczonej bramki Fabiański był jednym z najlepszych piłkarzy na boisku. Zanotował sześć skutecznych interwencji, a za swoją dobrą formę został oceniony na 7.9 (skala 1-10, wg whoscored).

Dużo pracy w defensywie nie miał Kamil Glik. Jego Monaco pokonało Dijon 2:1 i umocniło się na czele tabeli Ligue 1. Sam Polak rządził dzisiaj w powietrzu i nie odpowiadał za krycie rywala, który pokonał golkipera drużyny z Księstwa.

Powody do zadowolenia mieli polscy piłkarze w Niemczech. Zarówno Jakub Błaszczykowski, jak i Łukasz Piszczek mogli się cieszyć z kompletu punktów. Obaj spędzili na murawie po 90 minut na prawej obronie. „Kuba” nie popełniał błędów w defensywie, jednak niewiele pokazał w ataku. Podczas gdy zazwyczaj napędza akcje prawą stroną, dziś był niemal zupełnie niewidoczny. Były kapitan reprezentacji trzykrotnie centrował w pole karne, ale dwa razy przeciągnął dośrodkowanie, a raz został zablokowany (Wolfsburg pokonało Ingolstadt 3:0).

Bez zarzutu w tyłach spisał się też „Piszczu”. Obrońca Borussii Dortmund stworzył okazję na zdobycie gola Pierre-Emerickowi Aubameyangowi. Gabończyk przegrał jednak pojedynek z defensorami Eintrachtu Frankfurt (3:1). Z powodu zawieszenia za kartki nie zagrał Robert Lewandowski. Snajper Bayernu Monachium będzie do dyspozycji trenera na mecz Champions League z Realem Madryt.

Jeden strzał i gol. Dzisiejszy bilans Wojciech Szczęsnego nie jest dla niego zbyt korzystny. Polak miał zaledwie jedną okazję, by wykazać się swoimi umiejętnościami. W 22. minucie nie zdołał jednak zatrzymać strzału Jasmina Kurticia. Romę stać było tylko na doprowadzenie do remisu (1:1 z Atalantą Bergamo). Mimo że drużyna Szczęsnego straciła punkty, nadal pozostaje wiceliderem Serie A ze stratą ośmiu oczek do pierwszego Juventusu Turyn.

Zdecydowanie więcej pracy miał Łukasz Skorupski. Golkiper walczącego o utrzymanie Empoli aż sześciokrotnie zatrzymywał piłkarzy Fiorentiny i przyczynił się do zwycięstwa swojej ekipy (2:1). Azzurri wykorzystali potknięcia rywali w walce o pozostanie w elicie i powiększyli swoją przewagę nad strefą spadkową do pięciu punktów.

Żółtą kartką do protokołu meczowego wpisał się Thiago Cionek. Palermo z obrońcą reprezentacji Polski w składzie zachowało czyste konto, ale nie zdołało pokonać Bologny (0:0). Drużyna naszego kadrowicza na sześć kolejek przed końcem sezonu zajmuje przedostatnie miejsce w tabeli ze stratą aż dziesięciu oczek do bezpiecznej pozycji.

Niezbyt dobrze w meczu przeciwko Sassuolo (2:1 z Sampdorią) zaprezentowali się Bartosz Bereszyński i Karol Linetty. Pierwszy przez cały czas miał problemy z kryciem Antonino Ragusy i nie zachował się najlepiej przy trafieniu rywala na 1:0. Drugi potrzebował czasu, żeby wejść w spotkanie po pojawieniu się na murawie. Szybko złapał żółtą kartkę, ale z minuty na minutę wyglądał coraz pewniej i w końcówce był już jednym z najlepszych graczy środka pola.

Arkadiusz Milik i Piotr Zieliński rozpoczęli konfrontację Napoli z Udinese Calcio (3:0) na ławce rezerwowych. Obaj otrzymali swoje szanse, ale nie przebywali na boisku zbyt długo. Zagrali odpowiednio dwanaście i jedenaście minut.

***

Premier League 33. kolejka:

Kamil Grosicki (Hull City) – 90 minut i porażka 1:3 w wyjazdowym starciu ze Stoke City
Łukasz Fabiański (Swansea City) – 90 minut w przegranym 0:1 na wyjeździe meczu z Watfordem FC

Ligue 1 33. kolejka:

Kamil Glik (AS Monaco) – 90 minut w rywalizacji z Dijon FCO (2:1)
Grzegorz Krychowiak (Paris SaintGermain) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową w konfrontacji z Angers SCO (2:0)

Serie A 32. kolejka:

Wojciech Szczęsny (AS Roma) – 90 minut w zremisowanym 1:1 domowym spotkaniu z Atalantą Bergamo
Łukasz Skorupski (Empoli FC) – 90 minut w zwycięskim pojedynku na wyjeździe z ACF Fiorentiną (2:1)
Thiago Cionek (US Palermo) – 90 minut i żółta kartka w starciu z Bologną FC (0:0)
Karol Linetty (Sampdoria UC) – od 46. minuty w przegranym 1:2 meczu z US Sassuolo, żółta kartka pięć minut po pojawieniu się na boisku
Bartosz Salamon (Cagliari Calcio) – 90 minut w zwycięskiej rywalizacji z Chievo Werona (4:0)
Bartosz Bereszyński (Sampdoria UC) – 90 minut i żółta kartka w spotkaniu z US Sassuolo (1:2)
Arkadiusz Milik (SSC Napoli) – od 78. minuty w wygranym 3:0 domowym pojedynku z Udinese Calcio (3:0)
Piotr Zieliński (SSC Napoli) – od 79. minuty w konfrontacji z Udinese Calcio (3:0)

Bundesliga 29. kolejka:

Łukasz Piszczek (Borussia Dortmund) – 90 minut w wygranym 3:1 domowym starciu z Eintrachtem Frankfurt
Jakub Błaszczykowski (VfL Wolfsburg) – 90 minut w zwycięskim na własnym stadionie 3:0 meczu z FC Ingolstadt
Robert Lewandowski (Bayern Monachium) – z powodu zawieszenia za nadmiar żółtych kartek poza kadrą meczową na spotkanie z Bayerem 04 Leverkusen (0:0)