Polacy za granicą. Klasyczny weekend stranierich – Lewandowski z golem, Szczęsny z czystym kontem

Gol i asysta Roberta Lewandowskiego; Grzegorz Krychowiak jako motor napędowy przy dwóch akcjach bramkowych West Bromwich Albion; czyste konto Wojciecha Szczęsnego sobota była dla reprezentantów Polski nadzwyczaj udana.

Osiemnasty gol i asysta w dwudziestej ligowej kolejce. Dorobek Roberta Lewandowskiego musi robić wrażenie. Polak w spotkaniu z TSG 1899 Hoffenheim po raz kolejny dołożył sporych rozmiarów cegłę do budowy sukcesu Bayernu Monachium. Bawarczycy dość niespodziewanie, bo już w 12. minucie, przegrywali 0:2. Wtedy do głosu doszedł „Lewy”. Supersnajper niemieckiej ekipy lekko trącił piłkę po strzale Joshuy Kimmicha, zmieniając nieznacznie kierunek, w którym zmierzała. To wystarczyło, by pokonać golkipera rywali. Polak zaliczył również pierwszą asystę w obecnym sezonie Bundesligi, a spotkanie ostatecznie zakończyło się zwycięstwem obrońcy tytułu 5:2.

Sporą niespodzianką zakończył się mecz pomiędzy Liverpoolem a West Bromwich Albion. Ci drudzy byli skazywani na pożarcie. Tymczasem już do przerwy prowadzili różnicą dwóch bramek. Ogromny udział przy pierwszym trafieniu miał Grzegorz Krychowiak. Wypożyczony z Paris Saint-Germain pomocnik zabawił się z Emre Canem, a tuż przed „szesnastką” rozrzucił futbolówkę do boku. Płaskie dośrodkowanie wykorzystał natomiast Jay Rodriguez. „Krycha” popisał się kolejnym kluczowym podaniem tuż przed przerwą. Dogranie do Craiga Dawsona zakończyło się samobójem Joela Matipa. WBA straciło drugiego gola po przerwie, ale zwycięstwa nie dało już sobie wyrwać (3:2).

Niezbyt wiele pracy i kolejne czyste konto na włoskich boiskach zanotował Wojciech Szczęsny. Piłkarze Chievo Werona (przegrali z Juventusem Turyn 0:2) realne zagrożenie stworzyli właściwie tylko po jednej akcji, w której polski bramkarz spisał się bez zarzutu. Nasz rodak po raz kolejny udowodnił, że buty Gianluigiego Buffona nie są dla niego za duże, a Włoch może z pełnym spokojem udać się na zasłużony odpoczynek.

***

Bundesliga (Niemcy) – 20. kolejka:

Robert Lewandowski (Bayern Monachium) – 90 minut, gol i asysta w wygranym domowym meczu z TSG 1899 Hoffenheim (5:2)

FA Cup (Anglia) – 1/16 finału:

Grzegorz Krychowiak (West Bromwich Albion) – 90 minut w zwycięskim wyjazdowym starciu z FC Liverpoolem (3:2)

Serie A (Włochy) – 22. kolejka:

Wojciech Szczęsny (Juventus Turyn) – 90 minut i czyste konto w wygranym spotkaniu z Chievo Werona (2:0)