Piłkarska Europa. Wielkie derby i liczne kontrowersje!

W trakcie minionego weekendu nie brakowało wielkich spotkań i licznych kontrowersji. 226. El Clasico rozstrzygnęła na swoją korzyść FC Barcelona, która pokonała w Madrycie Real 4:3. Jubileuszowe, tysięczne spotkanie na ławce trenerskiej Arsenalu zepsuła Arese’owi Wengerowi Chelsea, która na Stamford Bridge pewnie wygrała 6:0. W Bundeslidze trafienie Roberta Lewandowskiego wybrano golem kolejki. We Włoszech trzy punkty w Neapolu wywalczyła Fiorentina.

Liga angielska

W najciekawszym spotkaniu 31. kolejki Premier League w Londynie naprzeciwko siebie stanęły Chelsea i Arsenal. Mecz był tysięcznym występem Arsene’a Wengera w roli menedżera Kanonierów. Wielki jubileusz Francuzowi zepsuli jego piłkarze, którzy na boisku przypominali co najwyżej drużynę walczącą o utrzymanie w Championship. The Blues pewnie wygrali 6:0 po bramkach Eto’o, Schuerrle, Hazarda, Oscara i Salaha. Od 15. minuty The Gunners musieli radzić sobie w dziesiątkę po czerwonej kartce Kierana Gibbsa. Kuriozalny błąd popełnił w tym wypadku sędzia, gdyż przewinienia w polu karnym dopuścił się jego kolega Alex Oxlade-Chamberlain.

W pozostałych spotkaniach wygrywali faworyci. Liverpool pokonał na wyjeździe Cardiff 6:3. Walijczycy równorzędną walkę prowadzili do końca pierwszej połowy, którą zremisowali 2:2. Druga odsłona to popis gry The Reds. Hat – trickiem w statystykach zapisał się najskuteczniejszy snajper ligi – Luis Suarez. Urugwajczyk po 31. kolejkach ma na swoim koncie 28 trafień. Tempa nie zwalniają również zawodnicy Manchesteru City. Obywatele rozbili przed własną publicznością ostatni w tabeli Fulham 5:0. Trzy gole, w tym dwa z rzutów karnych zapisał na swoim koncie Yaya Toure. Świetną postawę w wyjazdowych spotkaniach udowodnił Manchester United. Czerwone diabły po dwóch bramkach Rooney’a ograły w Londynie West Ham 2:0. Na szczególne wyróżnienie zasługuje pierwszy gol zdobyty przez niezawodnego napastnika mistrzów Anglii.

Wyniki 31. kolejki Premier League:

Chelsea – Arsenal 6:0 (4:0)

S. Eto’o 5’ A. Schuerrle 7’ E. Hazard 17’ (karny) Oscar 42’ 66’ M. Salah 76’

Cardiff – Liverpool 3:6 (2:2)

J. Mutch 9’ 88’ F. Cambell 25’ – L. Suarez 16’ 60’ 90+6’ M. Skrtel 41’ 54’ D. Sturridge 75’

Everton – Swansea 3:2 (1:1)

L. Baines 20’ (karny) R. Lukaku 53’ R. Barkley 58’ – W. Bony 33’ A. Williams 90+2’

Liga hiszpańska

W niedzielę o godz. 21.00 oczy całej Europy skierowane były na Madryt. Po raz 226. w historii naprzeciwko siebie stanęły Real i FC Barcelona. Pierwszego gola już w 7. minucie zdobyli Katalończycy. Podanie Messiego wykończył Iniesta. Królewscy odpowiedzieli szybko. Po dośrodkowaniach Di Marii dwukrotnie piłkę w siatce umieścił Karim Benzema. Przed przerwą wyrównującym trafieniem popisał się Messi. Druga odsłona spotkania to aż trzy rzuty karne i liczne kontrowersje. Najpierw jedenastkę na gola zamienił Cristiano Ronaldo. Po czerwonej kartce dla Ramosa oko w oko z Lopezem dwukrotnie stawał Messi. Argentyńczyk wygrał oba pojedynki z golkiperem Realu i hat – trickiem rozstrzygnął losy spotkania. Kontrowersji wokół Gran Derbi nie brakuje. Krytyka spotkała szczególnie arbitra Undiano Mallenco. Sergio Ramos i Cristiano Ronaldo oskarżali sędziego o wypatrzenie wyniku spotkania. Należy jednak pamiętać, że rzut karny dla Królewskich podyktowany został za faul przed szesnastką. Niesportowym zachowaniem wykazał się pomocnik gości Sergio Busquets. Hiszpan nadepnął na głowę leżącego na ziemi Pepego.

Potknięcie podopiecznych Carlo Ancelottiego wykorzystali piłkarze Atletico Madryt, którzy na wyjeździe pokonali ostatni w stawce Betis. Bramka Susaety przesądziła o jednobramkowym zwycięstwie Athletic Bilbao nad Getafe. Tempa nie zwalnia również Sevilla, która tym razem 2:1 zwyciężyła Osasunę. Siedem goli na zakończenie kolejki zapewnili nam zawodnicy Almerii i Realu Sociedad. Lepsi okazali się ci pierwsi, wygrywając 4:3. Losy spotkania w doliczonym czasie gry rozstrzygnął Hicham.

OsasunaSevilla 1:2 (0:2)

J. Acuna 90’ – J. Samperio 27’ C. Bacca 45’ (k.)

Betis Atletico Madryt 0:2 (0:0)

Gabi 58’ D. Costa 64’

Valencia Villarreal 2:1 (2:0)

J. Fuego 35’ 44’ – G. dos Santos 83’

Real MadrytBarcelona 3:4 (2:2)

K. Benzema 20’ 24’ C. Ronaldo 55’ (k.) – A. Iniesta 7’ L. Messi 42’ 65’ (k.) 84’ (k.)

AlmeriaReal Sociedad 4:3 (1:1)
O. Diaz 29’ Verza 66’ (k.) 71’ (k.) Hicham 90+1’ – C. Vela 21’ (k.) Agirretxe 58’ M. Bergara 85’

tabela, espana

Liga niemiecka

Bliskie niespodzianki w meczu z Bayernem Monachium było Mainz. Gospodarze dzielnie stawiali opór utytułowanym rywalom. Bawarczycy mecz rozstrzygnęli w ostatnich 10. minutach spotkaniach, gdy do siatki trafiali Schweinsteiger i Goetze. Pewne zwycięstwo zanotowali piłkarze Borussii Dortmund, którzy na wyjeździe nie dali szans Hannoverowi. Podopieczni Juergena Kloppa zwyciężyli 3:0. Drugą bramkę dla gości zdobył Robert Lewandowski. Trafienie Polaka niemieccy kibice uznali golem kolejki. Tempa nie zwalnia również Schalke 04, które w Gelsenkirchen pokonało Eintrach Brunszwik 3:1. Z dołka w dalszym ciągu nie mogą wyjść zawodnicy Bayeru Leverkusen. Tym razem Aptekarze ulegli przed własną publicznością Hoffenheim 2:3.

– M. Hummels 43’ R. lewandowski 52’ M. Reus 90’

Borussia Moenchengladbach Hertha 3:0 (3:0)

J. Arango 28’ M. Kruse 32’ Raffael 40’

FC Nuernberg – Eintracht Frankfurt 2:5

J. Drmić 64’ J. Campana 72’ – T. Barnetta 21’ Joselu 49’ 88’ A. Madlung 53’ V. Kadlec 90’

Bayer LeverkusenHoffenheim 2:3 (1:2)

S. Kiessling 39’ S. Rolfes 54’ – S. Salihović 14’ (k.) K. Volland 40’ A. Modeste 89’

bundesliga

Liga włoska

W meczu na szczycie 29. kolejki Serie A do Neapolu przyjechała Fiorentina. Lepsi okazali się goście, którzy po golu Joaquina wygrali 1:0. Kolejne skromne zwycięstwo odniósł zmierzający po mistrzostwo Juventus. Bianconeri pokonali po bramce Teveza Catanię 1:0. Trafienia Gervinho i Destro zapewniły Romie wyjazdowe zwycięstwo nad Chievo. W ostatnich minutach trzy punkty w starciu z Interem wydarła w Mediolanie Atalanta.