Piłka nożna. Hiszpania triumfowała w Lidze Narodów

Hiszpania pokonała Chorwację w rzutach karnych w finale piłkarskiej Ligi Narodów w Rotterdamie. „La Roja” jest trzecim w historii triumfatorem rozgrywek. Przed dwoma laty zwyciężyła Francja, a w pierwszej edycji – Portugalia.

Mecz Hiszpanii z Chorwacją było pierwszym starciem tych zespołów od czerwca 2021 roku, kiedy zmierzyły się w 1/8 finału mistrzostw Europy. Wówczas górą była Hiszpania, ale do rozstrzygnięcia potrzebna była dogrywka (5:3). W niedzielę również podstawowy czas gry nie wystarczył, aby wyłonić zwycięzcę. Wszystko rozstrzygnęło się po 120 minutach.

Tym razem dodatkowe pół godziny nie dało rozstrzygnięcia. Na tablicy świetlnej wciąż widniał wynik 0:0. Najlepszą sytuację na jego zmianę zmarnował w 84. minucie Ansu Fati. Hiszpan oddał strzał na bramkę, w której nie było już bramkarza Chorwatów, ale trafił w Ivana Perisicia.

W konkursie „jedenastek” pomylili się Lovro Majer i Bruno Petković. Natomiast jednego karnego dla Hiszpanii nie wykorzystał Aymeric Laporte. W decydującym podejściu skuteczny był za to Dani Carvajal.

Chorwacja po raz kolejny była bliska tytułu. W ostatnich dwóch edycjach mistrzostw świata zajęła drugie i trzecie miejsce. Z kolei Hiszpania, która przed dwoma laty przegrała finał LN z Francją, zdobyła pierwsze trofeum od 2012 roku, gdy triumfowała w mistrzostwach Europy w Polsce i na Ukrainie.

Wcześniej w niedzielę w spotkaniu o trzecie miejsce mistrzowie Europy Włosi pokonali w Enschede reprezentację Holandii (3:2).