fot. PAP/EPA

MŚ w judo. Brąz Julii Kowalczyk w kat. 57 kg

Julia Kowalczyk wywalczyła brązowy medal w mistrzostwach świata w judo. W kategorii 57 kg Polka przegrała tylko raz, z późniejszą wicemistrzynią Tsukasą Yoshidą.


Julia Kowalczyk pokonała kolejno Lam Nok Yeung z Hongkongu, Maricę Perisić z Serbii i Timnę Nelson Levy z Izraela. Przed bardzo wymagającym zadaniem stanęła w ćwierćfinale. Przegrała dość pechowo, ale z zawodniczką, która broniła tytułu. Tsukasa Yoshida na 18 sekund przed końcem jeszcze przegrywała. Później doprowadziła do dogrywki, by ostatecznie zwyciężyć po skutecznym trzymaniu.

Polka musiała rywalizować w repasażach. I tutaj uporała się z mistrzynią Europy Rosjanką Darią Meżecką. Kowalczyk potrzebowała dogrywki, którą zakończył ippon. W pojedynku o brąz naprzeciwko 21-letniej zawodniczki stanęła Iwelina Iliewa. Bułgarka chwilę przed końcem jeszcze była bliżej medalu. Później jednak Polka wykonała akcję, którą sędziowie zakwalifikowali jako ippon. Było po walce. Kowalczyk stanęła na podium.

W kategorii 57 kg złoto wywalczyła Kanadyjka Christa Deguchi. Bronią tytułu Tsukasa Yoshida była druga.

To pierwszy medal mistrzostw świata dla Polski od 2017 roku. W Budapeszcie na najniższym stopniu podium stała wtedy Agata Ozdoba-Błach.

Sport.RIRM

drukuj