fot. PAP/Marcin Bielecki

MŚ piłkarek ręcznych. Awans Polek po wygranej z Kamerunem

Polskie piłkarki ręczne po wygranej w Llirii z Kamerunem (33:19) awansowały do rundy zasadniczej mistrzostw świata, których gospodarzem jest Hiszpania. Wcześniej grę w drugiej fazie turnieju z grupy B zapewniły sobie Serbki i Rosjanki.

Wicemistrzynie Afryki dotrzymywały kroku „Biało-Czerwonym” tylko do stanu 2:2. Potem boisko całkowicie opanowały Polki, które stopniowo powiększały przewagę. Na początku drugiej połowy mnożyły się błędy z obu stron, ale później wszystko wróciło do normy.

Norweski selekcjoner reprezentacji Polski,ArneSenstad, pozwolił pograć zawodniczkom, które do tej pory były zmienniczkami, m.in. Julii Niewiadomskiej czy bramkarce Barbarze Zimie. Swoją szansę wykorzystała Oktawia Płomińska, zdobywczyni pięciu goli. Skuteczniejsze były tylko Romana Roszak (9 trafień) i Natalia Nosek(6 bramek).

Dziewięć trafień zaliczyła również KarichmaKaltoumeEkoh, którą uznano za najlepszą szczypiornistkę tego spotkania.

Do rundy zasadniczej awansują po trzy czołowe zespoły z każdej z ośmiu grup. Zespoły z grupy B spotkają się w dniach 9-13 grudnia w Granollers z ekipami z grupy A, w której grają Francja, Czarnogóra, Angola i Słowenia.

Z kolei z czterech sześciozespołowych grup do fazy pucharowej awansują po dwie najlepsze reprezentacje.

Od ćwierćfinałów (14 i 15 grudnia) mecze odbywać się będą w Granollers. Półfinały zaplanowano na 17 grudnia, a finał na 19 grudnia o godz. 17.30. Trzy godziny wcześniej rozpocznie się pojedynek o brązowy medal.

Tytułu broni Holandia, która przed dwoma laty w Japonii pokonała w meczu o złoto Hiszpanię (30:29). W spotkaniu o brązowy medal Rosja okazała się wtedy lepsza od Norwegii (33:28).

***

Kamerun – Polska 19:33 (7:16)

Kamerun: Isabelle NoelleMbenBediang, Marie Paule Balana, BertheAbianbakonOnoukou– Gisele Valentine Annie Nkolo, YvetteYuoh, Appoline Michele AbenaEkobena, Claudia JossyEyengaDjong, AdjaniCelesteNgouokoNguesse, JasmineYotchoum 2, Anne Michelle Essam, CyrielleEbangaBaboga 4, Laeticia Petronie AtebaEngadi 3, KarichmaKaltoumeEkoh 9, AnneFloretteMbouchoupMandop, Amelie CevanieMvoua, JodelleClarisseMadjoufang 1

Polska: Monika Maliczkiewicz, Adrianna Płaczek, Barbara Zima – Oktawia Płomińska 5, Monika Kobylińska 3, Magda Balsam 1, Marta Gęga, Sylwia Matuszczyk 2, Adrianna Górna 2, Aleksandra Rosiak, Natalia Nosek 6, Julia Niewiadomska 1, Joanna Szarawaga 1, Kinga Achruk 1, Romana Roszak 9, Dagmara Nocuń 2

PAP/Sport.RIRM

drukuj