fot. PAP/EPA

MŚ w Lahti. Polki dziewiąte, triumf Norweżek

Ewelina Marcisz i Justyna Kowalczyk zajęły dziewiąte miejsce w finale sprintu drużynowego techniką klasyczną podczas mistrzostw świata w Lahti. Złoty medal zdobyły Norweżki.


W finale wystąpiło dziesięć par. Nasze zawodniczki od początku plasowały się pod koniec stawki, a najwyżej zajmowały ósme miejsce po drugiej zmianie, kiedy to Kowalczyk skorzystała między innymi na nieszczęściu Laurien Van Der Graaf. Reprezentantka Szwajcarii potknęła się i złamała kijek.

Ostatecznie Polki zakończyły zmagania na dziewiątej pozycji, choć przez moment były dziesiąte. Tak było, gdy po 5/6 rywalizacji Marcisz dobiegła do strefy zmian jako ostatnia. Chwilę później jej bardziej utytułowana rodaczka poradziła sobie jednak z Włoszką Lucią Scardoni. Do ósmych Słowenek biało-czerwone straciły zaledwie pół sekundy.

Złoto wywalczyły Norweżki, które – w składzie Heidi Weng i Maiken Caspersen Falla – wyprzedziły drugie Rosjanki o ponad pięć sekund. Na najniższym stopniu podium stanęły Amerykanki. Medalu nie wywalczyły natomiast wicemistrzynie olimpijskie z Soczi. Aino Kaisa Saarinen oraz Kerttu Niskanen zajęły dopiero piątą lokatę, będąc słabsze jeszcze od Szwedek.

***

Wyniki sprintu drużynowego techniką klasyczną:

1.   Norwegia (Heidi Weng i Maiken Caspersen Falla) 20:20.56
2.   Rosja (Julia Biełorukowa i Natalia Matwiejewa) +5.56
3.   USA (Sadie Bjornsen i Jessica Diggins) +18.38
4.   Szwecja (Ida Ingemarsdotter i Stina Nilsson) +18.57
5.   Finlandia (Aino Kaisa Saarinen i Kerttu Niskanen) +23.02

9.   Polska (Ewelina Marcisz i Justyna Kowalczyk) +48.99

Sport.RIRM

drukuj