Przed MŚ 2018. Porażka na koniec udanego roku

Sprawdzenie nowych zawodników i – po raz kolejny – ustawienia z trzema obrońcami – to coś, do czego zdecydowanie przysłużył się mecz z Meksykiem. Samo widowisko nie zachwyciło, a reprezentacja Polski zakończyła rok porażką 0:1. Jedynego gola jeszcze przed przerwą zdobył Raul Jimenez.

Potwierdziły się słowa Łukasza Fabiańskiego, który po meczu z Urugwajem powiedział, że nowa taktyka wymaga maksymalnej koncentracji, a kiedy się ją zachowa, przez strefę obronną nie przeciśnie się nawet mysz. Wystarczy najdrobniejszy błąd, by golkiper musiał wyciągać futbolówkę z bramki.

Polakom udało się to przez trzynaście minut. O ile pierwsze ostrzeżenie Raula Jimeneza obyło się bez konsekwencji, o tyle przy drugiej okazji snajperski nos już go nie zawiódł. Napastnik Meksyku zgarnął piłkę po niezbyt szczęśliwym wybiciu Thiago Cionka i pewnym uderzeniem pod poprzeczkę nie dał szans Wojciechowi Szczęsnemu.

Strata gola podziałała na naszych piłkarzy mobilizująco. Biało-czerwoni zagrali zdecydowanie wyższym pressingiem. Szybko wymieniane podania zaczęły sprawiać przeciwnikowi nieco problemów. Po dośrodkowaniu z rzutu wolnego podopieczni Adama Nawałki oddali aż trzy strzały, z których żaden nie znalazł jednak drogi do siatki. Kiedy Polacy nieco się wyszumieli, inicjatywę ponownie przejęli goście. Długimi momentami nie pozwalali naszym reprezentantom na opuszczenie własnej połowy.

Po zmianie stron bliski zmiany wyniku był Karol Linetty, któremu do pokonania Jesusa Corony uderzeniem zza pola karnego zabrakło zaledwie kilku centymetrów. I to byłoby niemal na tyle, bo kolejne poruszenie wśród kibiców wywołało… wejście na boisko Jakuba Błaszczykowskiego. Wojciecha Szczęsnego postraszył jeszcze Oribe Peralta. Nasz golkiper musiał się nieco wysilić, ale zdołał odbić futbolówkę na rzut rożny.

Spotkanie z Meksykiem było ósmym meczem Polaków w tym roku. Kadra Adama Nawałki kończy go z pięcioma zwycięstwami, remisem i dwoma porażkami oraz awansem na mistrzostwa świata do Rosji.