Maratończyk rozpoczął bieg do Watykanu

Piotr Kuryło maratończyk z Pruski Wielkiej k. Augustowa (Podlaskie) rozpoczął w sobotę bieg do Watykanu na kanonizację Papieża Jana Pawła II. Ma przebiec ponad 2 tys. km. Kuryło wyruszył po południu ze Studzienicznej, gdzie Jan Paweł II był podczas swojej pielgrzymki w 1999 roku.

W Studzienicznej obok Sanktuarium Maryjnego stoi obecnie pomnik Papieża. Maratończyk ma codziennie biec ok. 70 km. Będzie zaczynał o godz. 7:00 rano, a kończył bieg ok. godz. 19:00. Kuryło skonstruował specjalny wózek, który jest do niego przypięty podczas biegu. Wózek waży 70 kg.

Ma tam ubrania, prowiant i najpotrzebniejsze rzeczy. W wózku ma także nocować. Kuryło będzie biegł przez Białystok i Nowy Sącz. Polską granicę przekroczy w Piwnicznej Zdrój, by kontynuować swój bieg przez Słowację, Austrię i Włochy. Do Watykanu ma dotrzeć 27 kwietnia w dniu kanonizacji Ojca św. Jana Pawła II.

„Kiedy usłyszałem, że nasz Papież ma być kanonizowany, ogłoszony świętym, to wiedziałem od razu, że tam pobiegnę. Studzieniczna to symboliczne miejsce, bo Karol Wojtyła tu bywał na spływach kajakowych za swojej młodości, a później przyjechał jako Papież” – powiedział Piotr Kuryło.

41-letni maratończyk ma na swoim koncie kilkanaście różnych wypraw, m.in. roczny bieg dookoła świata, który nazwał „biegiem dla pokoju”. Biegł od 7 sierpnia 2010 r. do 6 sierpnia 2011. Ocean przelatywał samolotem.

PAP

drukuj