LM. Chemik bliski sprawienia niespodzianki

Siatkarki Chemika Police po wyrównanym boju przegrały na wyjeździe z faworyzowanym Dynamem Kazań 2:3 (13:25, 25:20, 24:26, 25:23, 10:15) w swoim trzecim meczu w tegorocznej edycji Ligi Mistrzyń. Mimo porażki zawodniczki Giuseppe Cuccariniego pozostają liderem tabeli grupy A.

Starcie Chemika Police z Dynamem Kazań miało pokazać ile tak naprawdę warta jest drużyna prowadzona przez Giuseppe Cuccariniego. Ich dzisiejsze rywalki to przecież triumfatorki poprzedniej edycji Ligi Mistrzów i jedne z głównych faworytek do sięgnięcia po najcenniejsze klubowe trofeum w obecnym sezonie. Mistrzynie Polski, tym meczem chciały udowodnić, że i one liczyć się będą również w ostatecznym rozrachunku.

I set

O premierowej odsłonie meczu policzanki będą chciały jak najszybciej zapomnieć. Zawodniczki Giuseppe Cuccariniego od początku seta miały olbrzymie problemy z przyjęciem zagrywki i skutecznym wykończeniem ataków. Do tego dochodziły liczne błędy własne, zawodziły również liderki zespołu – Małgorzata Glinka-Mogentale czy Anna Werblińska nie mogły znaleźć sposobu na świetnie funkcjonujący blok rywalek. W efekcie pierwsza partia padła łupem rosyjskiej drużyny, która wygrała różnicą aż dwunastu oczek. Tą część spotkania zakończyła autowym zbiciem Ana Bjelica (25:13).

II set

Diametralnie inny przebieg miał z kolei drugi set. Tym razem to mistrzynie Polski od pierwszych akcji nadawały ton boiskowym wydarzeniom i po dobrych zagrywkach Agnieszki Bednarek-Kaszy oraz złym przyjęciu Wiktorii Czapliny prowadziły 11:7, a o „czas” dla swoich zawodniczek poprosił trener Riszat Giljazutdinow. Krótka przerwa nie wybiła jednak policzanek z uderzenia, które po skutecznym ataku w wykonaniu Anny Werblińskiej odskoczyły przeciwniczkom na sześć punktów (11:17). Tak wypracowanej przewagi podopieczne Giuseppe Cuccariniego nie oddały już do końca partii, a ostatnie słowo należało do Any Bjelicy (20:25).

III set

Zdecydowanie najwięcej emocji przyniosła trzecia odsłona. Co prawda początek trzeciej partii należał do polskiego zespołu, który dzięki świetnej postawie w polu serwisowym Anny Werblińskiej, w pewnym momencie miał już sześć oczek w zapasie (6:12), jednak siatkarki z Kazania nie zamierzały składać broni i sukcesywnie zaczęły odrabiać straty. Jeszcze przed drugą przerwą techniczną Rosjanki zbliżyły się do przyjezdnych na trzy punkty (13:16), a tuż po niej doprowadziły do remisu, kiedy to udaną zagrywką popisała się Jewgienija Starcewa (18:18). Końcówka seta była niezwykle zacięta. Mistrzynie Polski prowadziły nawet różnicą trzech oczek (20:23), ale w decydujących momentach większym opanowaniem wykazały się gospodynie, które po grze na przewagi triumfowały 26:24.

IV set

Czwartą partię zmagań otworzyła bardzo wyrównana walka po obu stronach siatki. Na skuteczne ataki Marii Borodakowej oraz Jekateriny Gamowej odpowiadała głównie Anna Werblińska (7:7). Z czasem jednak inicjatywę zaczęły przejmować zawodniczki Chemika, które po udanej zagrywce Maji Ognjenović i skutecznej kontrze w wykonaniu Sanji Malagurski, zeszły na drugą przerwę techniczną z trzema oczkami przewagi (13:16). Po powrocie na parkiet mistrzynie Polski cały czas utrzymywały dość bezpieczny dystans punktowy (15:18, 19:22), pozwalający w ostatecznym rozrachunku dowieźć prowadzenie do końca seta. Decydujący punkt, dający zwycięstwo w tej odsłonie spotkania, zdobyła kiwką z przechodzącej piłki Agnieszka Bednarek-Kasza (23:25).

V set

W tie-break lepiej weszła rosyjska drużyna, prowadząc 5:3 po skutecznym zbiciu Antonelli Del Core. Później ich przewaga nad mistrzyniami Polski wzrosła do czterech punktów, gdy udanie zaatakowała Maria Borodakowa, a na lewym skrzydle zatrzymana została Anna Werblińska (10:6). Wprawdzie zawodniczki Giuseppe Cuccariniego szybko zmniejszyły stratę do jednego oczka (10:9), ale na więcej nie było już je stać. Siatkarki z Kazania, dzięki szczelnemu blokowi oraz skutecznej Jekaterinie Gamowej, pewnie wygrały piątego seta 15:10, a co za tym idzie całe spotkanie 3:2.