LM. Chemik bliski sprawienia niespodzianki

Siatkarki Chemika Police po wyrównanym boju przegrały na wyjeździe z faworyzowanym Dynamem Kazań 2:3 (13:25, 25:20, 24:26, 25:23, 10:15) w swoim trzecim meczu w tegorocznej edycji Ligi Mistrzyń. Mimo porażki zawodniczki Giuseppe Cuccariniego pozostają liderem tabeli grupy A.


Starcie Chemika Police z Dynamem Kazań miało pokazać ile tak naprawdę warta jest drużyna prowadzona przez Giuseppe Cuccariniego. Ich dzisiejsze rywalki to przecież triumfatorki poprzedniej edycji Ligi Mistrzów i jedne z głównych faworytek do sięgnięcia po najcenniejsze klubowe trofeum w obecnym sezonie. Mistrzynie Polski, tym meczem chciały udowodnić, że i one liczyć się będą również w ostatecznym rozrachunku.

I set

O premierowej odsłonie meczu policzanki będą chciały jak najszybciej zapomnieć. Zawodniczki Giuseppe Cuccariniego od początku seta miały olbrzymie problemy z przyjęciem zagrywki i skutecznym wykończeniem ataków. Do tego dochodziły liczne błędy własne, zawodziły również liderki zespołu – Małgorzata Glinka-Mogentale czy Anna Werblińska nie mogły znaleźć sposobu na świetnie funkcjonujący blok rywalek. W efekcie pierwsza partia padła łupem rosyjskiej drużyny, która wygrała różnicą aż dwunastu oczek. Tą część spotkania zakończyła autowym zbiciem Ana Bjelica (25:13).

II set

Diametralnie inny przebieg miał z kolei drugi set. Tym razem to mistrzynie Polski od pierwszych akcji nadawały ton boiskowym wydarzeniom i po dobrych zagrywkach Agnieszki Bednarek-Kaszy oraz złym przyjęciu Wiktorii Czapliny prowadziły 11:7, a o „czas” dla swoich zawodniczek poprosił trener Riszat Giljazutdinow. Krótka przerwa nie wybiła jednak policzanek z uderzenia, które po skutecznym ataku w wykonaniu Anny Werblińskiej odskoczyły przeciwniczkom na sześć punktów (11:17). Tak wypracowanej przewagi podopieczne Giuseppe Cuccariniego nie oddały już do końca partii, a ostatnie słowo należało do Any Bjelicy (20:25).

III set

Zdecydowanie najwięcej emocji przyniosła trzecia odsłona. Co prawda początek trzeciej partii należał do polskiego zespołu, który dzięki świetnej postawie w polu serwisowym Anny Werblińskiej, w pewnym momencie miał już sześć oczek w zapasie (6:12), jednak siatkarki z Kazania nie zamierzały składać broni i sukcesywnie zaczęły odrabiać straty. Jeszcze przed drugą przerwą techniczną Rosjanki zbliżyły się do przyjezdnych na trzy punkty (13:16), a tuż po niej doprowadziły do remisu, kiedy to udaną zagrywką popisała się Jewgienija Starcewa (18:18). Końcówka seta była niezwykle zacięta. Mistrzynie Polski prowadziły nawet różnicą trzech oczek (20:23), ale w decydujących momentach większym opanowaniem wykazały się gospodynie, które po grze na przewagi triumfowały 26:24.

IV set

Czwartą partię zmagań otworzyła bardzo wyrównana walka po obu stronach siatki. Na skuteczne ataki Marii Borodakowej oraz Jekateriny Gamowej odpowiadała głównie Anna Werblińska (7:7). Z czasem jednak inicjatywę zaczęły przejmować zawodniczki Chemika, które po udanej zagrywce Maji Ognjenović i skutecznej kontrze w wykonaniu Sanji Malagurski, zeszły na drugą przerwę techniczną z trzema oczkami przewagi (13:16). Po powrocie na parkiet mistrzynie Polski cały czas utrzymywały dość bezpieczny dystans punktowy (15:18, 19:22), pozwalający w ostatecznym rozrachunku dowieźć prowadzenie do końca seta. Decydujący punkt, dający zwycięstwo w tej odsłonie spotkania, zdobyła kiwką z przechodzącej piłki Agnieszka Bednarek-Kasza (23:25).

V set

W tie-break lepiej weszła rosyjska drużyna, prowadząc 5:3 po skutecznym zbiciu Antonelli Del Core. Później ich przewaga nad mistrzyniami Polski wzrosła do czterech punktów, gdy udanie zaatakowała Maria Borodakowa, a na lewym skrzydle zatrzymana została Anna Werblińska (10:6). Wprawdzie zawodniczki Giuseppe Cuccariniego szybko zmniejszyły stratę do jednego oczka (10:9), ale na więcej nie było już je stać. Siatkarki z Kazania, dzięki szczelnemu blokowi oraz skutecznej Jekaterinie Gamowej, pewnie wygrały piątego seta 15:10, a co za tym idzie całe spotkanie 3:2.

***

Liga Mistrzyń Grupa A, 3. kolejka

Dynamo Kazań Chemik Police 3:2
(25:13, 20:25, 26:24, 23:25, 15:10)

Dynamo: Maria Borodakowa (12), Wiktoria Czaplina (2), Elena Jurewa (21), Jekaterina Gamowa (24), Jewgienija Starcewa (3), Antonella Del Core (15), Jelena Jeżowa (libero) oraz Ewa Janewa (5), Irina Małkowa (3), Anna Melnikowa i Julianna Abroskina (libero)

Chemik: Anna Werblińska (17), Małgorzata Glinka-Mogentale (7), Ana Bjelica (17), Stefana Veljković (11), Maja Ognjenović (7), Agnieszka Bednarek-Kasza (9), Mariola Zenik (libero) oraz Aleksandra Jagieło (1) i Sanja Malagurski (4)

Sport/RIRM

drukuj