Liga Mistrzów. Legia z awansem, premierowe gole Kante i Carlitosa

Legia Warszawa pozostaje w grze o Ligę Mistrzów. W 1. rundzie eliminacji Wojskowi wyeliminowali Cork City. W domowej wygranej 3:0 sporą rolę odegrały nowe nabytki stołecznego zespołu. Premierowe trafienia odnotowali Jose Kante i Carlitos Lopez.

Odpadnięcie już na tym etapie eliminacji Ligi Mistrzów byłoby kompromitacją; i to nie tylko dla Legii, ale też całej polskiej piłki. Wojskowi – choć w pierwszym spotkaniu nie zagrali przekonująco – rewanż musieli wygrać. Tym razem potrzebny był nie tyle błysk geniuszu Michała Kucharczyka, ale – co ważniejsze – dobra gra całego zespołu.

Taki scenariusz można było przewidzieć. To mistrzowie Polski prowadzili grę. Cork City ograniczało się do kontrataków, jednak pożytku – w postaci strzałów na bramkę – nie było. W 16. minucie Miroslav Radović spróbował swoich sił z dystansu, ale na posterunku był Peter Cherrie. Spotkanie nie porywało, ale jeszcze przed przerwą dostarczyło nam długo wyczekiwanego gola. Mateusz Wieteska centrował w pole karne. Golkipera rywali uprzedził Cafu, który dostrzegł niepilnowanego Jose Kante. Były napastnik Wisły Płock nie miał problemów ze zdobyciem bramki.

Rywale mogli pokusić się o szybką odpowiedź. Tym razem skończyło się na strachu, bo piłka przeleciała niedaleko spojenia słupka z poprzeczką. Arkadiusz Malarz nie był zmuszony do dużego wysiłku. W pierwszych 45 minutach wykazał się koncentracją i czujnością, kiedy najszybciej docierał do piłek rzuconych za linię obrony.

Groźnie zrobiło się zaraz po przerwie. Z rzutu rożnego centrował Krzysztof Mączyński, a w polu karnym główkował Mateusz Wieteska. Futbolówkę – zmierzającą do siatki – zatrzymali obrońcy. Po chwili stuprocentową okazję miał Jose Kante, ale próba minięcia bramkarza okazała się nieskuteczna.

Mistrzowie Polski długo kazali nam czekać na kolejne trafienia. W 72. minucie w narożniku pola karnego Conor McCormack faulował Miroslava Radovicia. Pomocnik sam wymierzył karę, zmylił golkipera i podwyższył wynik. Później miał swój udział przy golu na 3:0. To jego podanie otworzyło drogę do bramki dla Carlitosa. Nowy nabytek Legii przechytrzył obrońcę i silnym uderzeniem przypieczętował awans.

Wojskowi czekają na rywala w kolejnej rundzie eliminacji Ligi Mistrzów. Będzie to albo słowacki Spartak Trnawa, albo bośniacki Zrinjski Mostar.

* * *

Kolejne trafienie zaliczył Jakub Świerczok. Polski snajper wpisał się na listę strzelców w 65. minucie, a jego Łudogorec Razgrad pokonał na wyjeździe Crusaders FC 2:0 i pewnie awansował do 2. rundy kwalifikacji do Champions League. Przed tygodniem były piłkarz Zagłębia Lubin zaaplikował rywalom z Irlandii Północnej trzy gole (7:0).