Liga Europy. Piast podarował rywalom dwa gole, ale wygrał

Piast Gliwice na własne życzenie nie może być pewny awansu do kolejnej rundy eliminacji Ligi Europy. Podopieczni Waldemara Fornalika podarowali rywalom dwa gole. Ostatecznie pokonali Rigę FC, ale tylko 3:2, co jest skromną zaliczką przed rewanżem.

W barwach gości od pierwszej minuty na murawie pojawił się znany z występów w Cracovii i Lechu Poznań Deniss Rakels. Na ławce usiadł Kamil Biliński, również były zawodnik Śląska Wrocław i Wisły Płock.

Riga FC długo właściwie nie istniała na boisku. Z pomocą przyszedł jej sam Piast, a dokładnie Marcin Pietrowski. Niedokładne zagranie do tyłu przeciął Roman Debelko. Wygrał pojedynek biegowy z bramkarzem, po czym skierował piłkę do pustej bramki. Indywidualny błąd sprawił, że to mistrzowie Polski musieli gonić wynik. Szło im to dosyć słabo. W odpowiedzi główkował co prawda Piotr Parzyszek, jednak strzał był zbyt lekki, aby zaskoczyć golkipera gości. Zaraz po przerwie sił z dystansu spróbował Jorge Felix. Gra ofensywna Piasta wreszcie zaczęła nabierać rumieńców.

Podopieczni Waldemara Fornalika na dobre obudzili się w 66. minucie. Martin Konczkowski dośrodkował w pole karne, a zza pleców obrońców wyskoczył niepilnowany Jakub Czerwiński. Stoper po raz kolejny trafia w ważnym momencie dla swojego zespołu. Było 1:1. Piast poszedł za ciosem. Akcja ponownie odbywała się na prawym skrzydle. Tym razem Konczkowski zostawił futbolówkę dla Toma Hateleya. Wysoka centra na dalszy słupek otworzyła drogę do bramki przed Jorge Felixem. Hiszpan nie mógł się pomylić i było 2:1.

Dla mistrzów Polski to było wciąż mało. Piłka trafiła na lewą stronę do Mikkela Kirkeskova. Ten długo się nie zastanawiał. Płaską centrę wykończył Jorge Felix. Było 3:1, co niemal rozstrzygało sprawę awansu. W samej końcówce widowiska nastrój gościom poprawił… Uros Korun. Dalekie podanie z połowy rywala nie powinno było sprawić defensywie żadnego problemu. A jednak, Korun głową chciał podać do Frantiska Placha. Zrobił to na tyle niefortunnie, że golkiper nie zdążył ze skuteczną interwencją.

Rewanż zostanie rozegrany 1 sierpnia w Rydze.