Lekkoatletyczne MŚ 2017. Złoto Fajdka, brąz Nowickiego – Polacy zdominowali finał rzutu młotem!

Paweł Fajdek oraz Wojciech Nowicki zrealizowali pokładane w nich nadzieje i pokazali rywalom miejsce w szeregu, zdobywając odpowiednio złoto i brąz w finale rzutu młotem. O medale powalczą Angelika Cichocka (800 m) oraz Marcin Lewandowski (1500 m), którzy awansowali do finałów w swoich biegach.


Od spalonego rzutu konkurs rozpoczął Paweł Fajdek. Kolejną próbą było 77,09 m. Odległość tę Polak uzyskał na sporym luzie „na zaliczenie”. Złoto mistrzostw globu dał naszemu rodakowi rzut o ponad dwa i pół metra dłuższy (79,81 m). Srebrnego medalistę Walerija Pronkina wyprzedził aż o półtora metra. Co warto podkreślić, Fajdek już po raz trzeci w karierze został mistrzem świata.

Nowicki po pięciu kolejkach był jeszcze drugi. W ostatniej próbie startujący pod neutralną flagą Rosjanin zdołał jednak „przerzucić” naszego reprezentanta. Warunki atmosferyczne podczas finału nie były sprzyjające, o czym świadczy wynik mistrza Polski. 78,03 m to najgorszy rezultat brązowego medalisty rzutu młotem mężczyzn w historii mistrzostw świata.

***

Znakomitą taktykę na półfinał biegu na 800 m obrała Angelika Cichocka. Polka, podobnie jak w eliminacjach, kontrolowała przebieg rywalizacji. Na ostatnim łuku rozpoczęła finisz. Przyspieszenie zaowocowało przesunięciem się na drugie miejsce. Tuż przed metą wyprzedziła siódmą na tegorocznych listach Charlene Lipsey. Cichocka ponownie (pierwszy raz w eliminacjach) podczas mistrzostw poprawiła swój najlepszy wynik w sezonie, osiągając 1:59,32.

– Dzięki Bogu na ostatnich 100 m miałam miejsce na wewnętrznym torze, aby zaatakować. Wiedziałam, że muszę walczyć do końca. Udało się. Marzyłam o awansie do finału, ale mimo wszystko to dla mnie niespodzianka. Nie sądziłam, że to takie realne – powiedziała po udanym biegu.

Do finału nie dostała się Joanna Jóźwik. Rekordzistka Polski na 800 m w hali musiała zmierzyć się m.in. z dwiema medalistkami olimpijskimi z Rio de Janeiro. Ostatecznie dwudziestosześciolatka wbiegła na metę dopiero na piątej lokacie (2:01,91), co nie wystarczyło na awans z czasem.

***

Na dystansie 1500 m promocję do finału uzyskał Marcin Lewandowski. Rekordzista Polski zajął w swoim półfinale trzecie miejsce (pięciu pierwszych zawodników z bezpośrednim awansem). Trzydziestolatek nie szarżował. Przez niemal cały dystans obserwował z bezpiecznej pozycji zmagania rywali, a sporo sił na finiszu pozwoliło podjąć skuteczną walkę o przepustkę do ostatniego etapu rywalizacji. Zmagania zakończył z czasem 3:38,32.

O medal nie powalczy Michał Rozmys. Brązowy medalista mistrzostw Europy do lat 23 wyraźnie przegrał z bardziej doświadczonymi rywalami i zajął dopiero dziesiątą lokatę (3:42,94).

***

Śladami Kamili Lićwinko nie poszedł Sylwester Bednarek, który nie zdołał awansować do finału skoku wzwyż. Polak poradził sobie z wysokościami 2,17 m, 2,22 m i 2,26 m. Problemy pojawiły się nieco później. Dwudziestoośmiolatek trzykrotnie strącił poprzeczkę na wysokości 2,29 m, co przekreśliło jego szanse na walkę o medal.

– Moje skoki nie były dobre technicznie. Nie mogłem się rozpędzić, leciałem głową w poprzeczkę. Nie dociągałem po prostu końcówki, głupi błąd. Trzy szybkie skoki i do domu. Bardzo szkoda – ocenił.

Po dzisiejszym dniu biało-czerwoni awansowali na trzecią pozycję w klasyfikacji medalowej, zdobywając do tej pory sześć krążków – po dwa złote, srebrne i brązowe. Tabeli przewodzą reprezentanci Stanów Zjednoczony, którzy aż dwadzieścia trzy razy stawali na podium (8+8+7). Druga jest Kenia (3+1+4).

***

Finał rzutu młotem mężczyzn:

1. Paweł Fajdek (Polska) 79,81 m
2. Walerij Pronkin (sportowiec neutralny) – 78,16
3. Wojciech Nowicki (Polska) 78,03
4. Aleksiej Sokirski (sportowiec neutralny) – 77,50
5. Quentin Bigot (Francja) – 77,67
6. Nick Miller (Wielka Brytania) – 77,31
7. Dilszod Nazarow (Tadżykistan) – 77,22
8. Sergiej Margiew (Mołdawia) – 75,87

Pozostałe wyniki Polaków:

Angelika Cichocka (800 m) – 2. miejsce w biegu i awans do finału (1:59,32)
Joanna Jóźwik (800 m) – 5. miejsce w biegu i brak awansu do finału (2:01,91)
Marcin Lewandowski (1500 m) – 3. miejsce w biegu i awans do finału (3:38,32)
Michał Rozmys (1500 m) – 10. miejsce w biegu i brak awans do finału (3:42,94)
Sylwester Bednarek (skok wzwyż) – brak awansu do finału (2,26 m)

Sport.RIRM

drukuj