fot. PAP/EPA

Lekkoatletyczne MŚ 2017. Skok po medal, brąz Kamili Lićwinko!

Do dotychczasowych sześciu krążków zdobytych przez Polaków na mistrzostwach świata w Londynie kolejny, brązowy w skoku wzwyż, dorzuciła dzisiaj Kamila Lićwinko. Do ścisłego finału rzutu oszczepem nie awansował Maciej Krukowski, który zakończył rywalizację na dziewiątym miejscu. O medale powalczą natomiast nasze sztafety żeńska i męska 4×400 m.


Kamila Lićwinko miała nieco problemów przy niższych wysokościach. Z czasem przyszła jednak pewność siebie i spokój, które pozwoliły wyrównać najlepszy wynik w obecnym sezonie (1,99 m). Nasza zawodniczka zaatakowała jeszcze rekord życiowy (2,01 m), jednak nie przeskoczyła wyżej zawieszonej poprzeczki. Tym samym Lićwinko stanęła na najniższym stopniu podium tuż za Julią Lewczenko (2,01 m) i Marią Lasitskene (2,03 m).

***

Maciej Krukowski nie awansował do ścisłego finału rzutu oszczepem. Rekordzista Polski zakończył zmagania na dziewiątej lokacie, a do ósmego, premiowanego awansem, miejsca zabrakło mu 1,57 m. Nasz rodak uzyskał 82,01 m.

***

Do finału awansowały biało-czerwone sztafety 4×400 m. Polki w składzie Małgorzata Hołub, Patrycja Wyciszkiewicz, Martyna Dąbrowska i Iga Baumgart zajęły w swoim biegu czwarte pozycję, co wystarczyło do załapania się na walkę o medale. Nasze panie uzyskały najlepszy wynik w obecnym sezonie (3:26,47). Szczególnie dobrze spisały się Dąbrowska i Baumgart, które pobiegły na tyle szybko, że niewiele zabrakło do zakończenia rywalizacji w czołowej trójce.

***

Równie dobrze spisali się panowie. Kajetan Duszyński, Łukasz Krawczuk, Tymoteusz Zimny i Rafał Omelko zakończyli swoje zmagania na drugim miejscu i nie musieli martwić się o czasy innych sztafet. Po dwóch okrążeniach Polacy plasowali się na czwartej lokacie. Znakomita zmiana Zimnego pozwoliła wskoczyć nam jednak do najlepszej trójki, która kwalifikowała się do finału, a Omelko nie tylko utrzymał doskonałą pozycję, ale zdołał wyprzedzić jeszcze jednego rywala. Biało-czerwoni uzyskali czas 3:01,78.

Przed ostatnim dniem lekkoatletycznych mistrzostw świata w Londynie reprezentacja Polski zajmuje trzecie miejsce w klasyfikacji medalowej, mając w swoim dorobku siedem krążków – po dwa złote i srebrne oraz trzy brązowe. Liderem są Stany Zjednoczone (9+10+ 8), druga jest natomiast Kenia (3+1+4).

***

Finał skoku wzwyż kobiet:

1. Maria Lasitskene (sportowiec neutralny) – 2,03 m
2. Julia Lewczenko (Ukraina) – 2,01 m
3. Kamila Lićwinko (Polska) 1,99 m
4. Marie-Laurence Jungfleisch (Niemcy) – 1,95
5. Katarina Johnson-Thompson (Wielka Brytania) – 1,95
6. Morgan Lake (Wielka Brytania) – 1,95
7. Arinie Palsyte (Litwa) – 1,92
7. Mirela Demirewa (Bułgaria) – 1,92

Pozostałe wyniki Polaków:

Marcin Krukowski (rzut oszczepem) – 9. miejsce w finale (82,01 m)
Małgorzata Hołub, Patrycja Wyciszkiewicz, Martyna Dąbrowska, Iga Baumgart (sztafeta 4×400 m kobiet) – 4. miejsce w biegu i awans do finału z czasem (3:26,47)
Kajetan Duszyński, Łukasz Krawczuk, Tymoteusz Zimny, Rafał Omelko (sztafeta 4×400 m mężczyzn) – 2. miejsce w biegu i awans do finału (3:01,78)

Sport.RIRM

drukuj