Lekkoatletyczne ME. Anita Włodarczyk poza zasięgiem w rzucie młotem!

Anita Włodarczyk po raz czwarty z rzędu sięgnęła po złoty medal lekkoatletycznych mistrzostw Europy. Wynik 78,94 m był poza zasięgiem rywalek. Brąz wywalczyła Joanna Fiodorow.


W 2009 roku Anita Włodarczyk rzuciła w Berlinie 77,96 m. Wtedy był to rekord świata. Dziś – za sprawą Polki – poprzeczka poszła zdecydowanie wyżej. Mistrzyni olimpijska udowodniła, że regularne rzuty poza granicę 80 m są możliwe. Dominowała przez kolejne lata. Teraz wróciła do tego samego koła, w którym wcześniej zaczął się jej wielki marsz przez historię.

W pierwszej próbie młot wylądował przed granicą 70 m. Anita Włodarczyk nie była liderką. Zdecydowanie lepszy wynik osiągnęła Francuzka Alexandra Tavernier. 74,78 m to nowy rekord kraju. Czy wystarczyłby do złota? Nie przy tak dobrze dysponowanej dziś Polce. Włodarczyk poprawiała się raz za razem. Najpierw uzyskała 76,50 m. Później 77,82 m, by skończyć na 78,94 m, co jest nowym rekordem mistrzostw Europy.

Za plecami rekordzistki świata o brąz walczyły jej rodaczki. Górą z tego pojedynku wyszła Joanna Fiodorow. Swój najlepszy rezultat (74 m) osiągnęła w trzecim rzucie. Na czwartej pozycji zawody ukończyła Malwina Kopron. 23-latka spaliła dwa podejścia. Później wygrała wojnę nerwów i awansowała do najlepszej ósemki. Stanęła na wyniku 72,20 m.

Złoto Anity Włodarczyk jest siódmym, jakie biało-czerwoni wywalczyli na mistrzostwach Europy w Berlinie. Polka na imprezie tej rangi triumfowała po raz czwarty z rzędu. Wcześniej stała na najwyższym stopniu podium w Helsinkach, Zurychu i Amsterdamie.

* * *

Wyniki:

1. Anita Włodarczyk (Polska) – 78,94 m
2. Alexandra Tavernier (Francja) – 74,78 m
3. Joanna Fiodorow (Polska) – 74 m
4. Malwina Kopron (Polska) – 72,20 m
5. Hanna Skydan (Azerbejdżan) – 72,10 m
6. Zalina Petrivskaya (Mołdawia) – 71,80 m
7. Kathrin Klaas (Niemcy) – 71,50 m
8. Sophie Hitchon (Wielka Brytania) – 70,52 m

Sport.RIRM

drukuj