fot. PAP/Adam Warżawa

Lekkoatletyczne ME. Haratyk przed Bukowieckim w konkursie pchnięcia kulą!

Michał Haratyk – z wynikiem 21,72 m – sięgnął po złoty medal lekkoatletycznych mistrzostw Europy w Berlinie. Srebro padło łupem Konrada Bukowieckiego, który w drugiej próbie osiągnął zaledwie 6 centymetrów mniej.


To był fantastyczny sezon w wykonaniu Michała Haratyka. Polak słynął z regularnych rzutów poza granicę 21 m. Do czasu…, bo wreszcie osiągnął rezultat 22,08 m, co jest absolutnym rekordem kraju. Żaden inny scenariusz, jak wygrana wicemistrza Europy sprzed dwóch lat, dzisiaj nie wchodził w grę. Po trudnych eliminacjach zdecydowanie mniej oczekiwaliśmy od Konrada Bukowieckiego.

Od pierwszego pchnięcia na całość poszedł reprezentant gospodarzy David Storl. Dwukrotny mistrz świata uzyskał 21,41 m i czekał na to, co zrobią rywale. Bukowiecki z Haratykiem rozpoczęli spokojnie. 21-latek ledwo przekroczył granicę 20 m. Srebrny medalista z Amsterdamu na rozgrzewkę pchnął pod 21 m.

Decydująca dla dalszych losów rywalizacji okazała się druga kolejka. To wtedy Haratyk uzyskał swój najlepszy wynik – 21,72 m. Nieco bliżej pchnął Konrad Bukowiecki, jednak rezultat 21,66 m to i tak nowy młodzieżowy rekord Polski.

O takim poziomie zmagań David Storl mógł tylko pomarzyć. Na wyżyny swoich możliwości wspiął się w czwartej próbie, kiedy wywalczył 21,34 m. Bukowiecki nie zdołał już nawiązać do tego, co osiągnął chwilę wcześniej. Na pożegnanie z konkursem zupełnie wyluzowany Haratyk pchnął tyle, co jego rodak w swoim najlepszym podejściu – 21,66 m.

Po dwóch dniach zmagań biało-czerwoni mają w swoim dorobku cztery medale: dwa złote i dwa srebrne.

* * *

Wyniki:

1. Michał Haratyk (Polska) – 21,72 m
2. Konrad Bukowiecki (Polska) – 21,66 m
3. David Storl (Niemcy) – 21,41 m
4. Tomas Stanek (Czechy) – 21,16 m
5. Aleksandr Lesnoy (pod neutralną flagą) – 21,04 m
6. Bob Bertemes (Luksemburg) – 21,00 m
7. Stipe Zunic (Chorwacja) – 20,73 m
8. Maksim Afonin (pod neutralną flagą) – 20,68 m

Sport.RIRM

drukuj