fot. PAP/Paweł Skraba

Lekkoatletyczne DME. Historyczna wygrana Polaków

Biało-czerwoni po raz pierwszy w historii wygrali Lekkoatletyczne Drużynowe Mistrzostwa Europy. W ostatnim dniu swoje konkurencje zdominowali Piotr Lisek (skok o tyczce), Adam Kszczot (800 m), Sofia Ennaoui (1500 m), Piotr Małachowski (rzut dyskiem) oraz sztafeta 4 x 400 m pań.


Dobre informacje napłynęły do nas z Bydgoszczy już wczoraj wieczorem. Po dyskwalifikacji dla francuskiej sztafety 4 x 100 m to biało-czerwoni wysunęli się na czoło po 22 konkurencjach. Do rozegrania był jeszcze ostatni dzień. Trzeba było dowieźć przewagę.

Adrian Świderski poprawił dorobek punktowy Polaków piątą pozycję w trójskoku (16,27 m). Nasza przewaga nad Francuzami wzrosła, bo już chwilę później Kamila Lićwinko znalazła się przed Solene Gicquel w skoku wzwyż. Czwarty na 110 m przez płotki był Damian Czykier. Pozycję wyżej na 100 m przez płotki uplasowała się Karolina Kołeczek.

Największe emocje były wciąż przed nami. Swoje konkurencje wygrali Adam Kszczot (800 m) i Sofia Ennaoui (1500 m). Druga w rzucie młotem była Joanna Fiodorow, która zastępowała kontuzjowaną Anitę Włodarczyk (72,13 m). Najsłabiej poszły nam sprinty, zwłaszcza bieganie po łuku. Anna Kiełbasińska była tutaj szósta. Już wcześniej w eliminacjach odpadł Przemysław Słowikowski. Za wiele punktów nie zyskała też Magdalena Żebrowska, 11. w skoku w dal. Sporo punktów nabili nam wtedy Piotr Lisek, który wygrał konkurs skoku o tyczce (5,81 m), oraz Piotr Małachowski, najlepszy w rzucie dyskiem (63,02 m).

Kropkę nad „i” postawiły dziś sztafety. Panie osiągnęły najlepszy w tym roku wynik w Europie. Tylko na chwilę oddały prowadzenie. Później odzyskały je za sprawą Małgorzaty Hołub-Kowalik. Swoje na ostatniej zmianie zrobiła Justyna Święty-Ersetic. W zmaganiach mężczyzn Wiktor Suwara, Rafał Omelko, Łukasz Krawczuk i Patryk Dobek ulegli jedynie Włochom i Francuzom.

W ciągu trzech dni zmagań w Bydgoszczy Polacy uzbierali 345 punktów. Wyprzedzili Niemców (317,5) oraz Francuzów (316,5). Zaraz za podium uplasowali się Włosi (316).

Sport.RIRM

drukuj