J. Brzęczek: Robert Lewandowski zostaje kapitanem narodowej reprezentacji

W żadnym momencie nie zastanawiałem się nad tym, żeby zmienić kapitana – podkreślił nowy selekcjoner reprezentacji Polski Jerzy Brzęczek. Szkoleniowiec rozmawiał już z zawodnikami. Zapowiedział nie rewolucję, a ewolucję w kadrze, która ma zagwarantować awans na Euro 2020.


Choć były kandydatury z zagranicy, prezes PZPN Zbigniew Boniek zdecydował się na trenera z Polski.

Wszystkie największe sukcesy polskiej piłki łączyły się zawsze z Polakami, z polskimi szkoleniowcami, dlatego od początku byłem raczej nastawiony na to, żeby nowym selekcjonerem reprezentacji Polski został Polak – mówił Boniek.

Jerzy Brzęczek zapowiada, że trzon zespołu nie ulegnie zmianie. Kapitanem pozostanie Robert Lewandowski.

W żadnym momencie nie zastanawiałem się nad tym, żeby zmienić kapitana – podkreślił.

Na temat ewentualnej zmiany spekulowały media. Jerzy Brzęczek nie planuje rewolucji. Trzon reprezentacji nie ulegnie zmianie, i to pomimo słabego występu na mundialu. Już teraz szkoleniowiec ma za sobą rozmowy z nowymi podopiecznymi.

Z kilkoma zawodnikami spotkałem się osobiście, z kilkoma rozmawiałem przez telefon, wielu było jeszcze na urlopach w Polsce. Chciałem porozmawiać z zawodnikami, którzy jeszcze jakiś czas temu tworzyli siłę tej reprezentacji, jakie jest ich nastawienie, czy dalej będą walczyć i umierać za nasz kraj. Z tych rozmów wywnioskowałem, że piłkarze zdają sobie sprawę, że te mistrzostwa nam nie wyszły, że chcą pokazać prawdziwą twarz, jaką pokazywali we wcześniejszych meczach – w eliminacjach i na mistrzostwach Europy – dodał selekcjoner.

Znak zapytania Jerzy Brzęczek postawił przy nazwisku Łukasza Piszczka.

Jedyną taką osobą, która dosyć mocno – emocjonalnie i fizycznie – przeżyła porażkę na mundialu jest Łukasz Piszczek – dodał szkoleniowiec.

Przed nowym szkoleniowcem walka o awans na mistrzostwa Europy. To główny cel, jaki wytyczył PZPN.

Mamy sześć miesięcy, żeby w bardzo poważnych meczach przygotować reprezentację, natomiast naszym celem jest pojechanie na następne mistrzostwa Europy. Jestem święcie przekonany, że podołamy temu – wskazywał Zbigniew Boniek.

Kontrakt nowego selekcjonera wygasa wraz z końcem grudnia 2019. Zostanie automatycznie przedłużony, jeśli reprezentacja awansuje na Euro.

Musimy od nowa tworzyć nowy zespół, nowy kolektyw, którym będzie zarządzał Jurek – dodał prezes PZPN.

Pierwszy sprawdzian kadry jesienią. We wrześniu rusza piłkarska Liga Narodów. Polaków czekają mecze z Włochami i Portugalią.

Sport.RIRM

drukuj