Ekstraklasa. Wisła Kraków pewnie zwycięża z Zagłębiem Lubin

W 1. kolejce PKO BP Ekstraklasy Wisła Kraków pewnie pokonała na własnym boisku Zagłębie Lubin. Bramki dla „Białej Gwiazdy” zdobyli Yaw Yeboah, Jan Kliment oraz Mateusz Młyński.

W ostatnim spotkaniu rozgrywanym w ramach 1. kolejki PKO BP Ekstraklasy na ławkach trenerskich w nowych zespołach zadebiutowali Adrian Gula oraz Dariusz Żuraw. Pierwszy z nich trafił do Wisły Kraków z Viktorii Pilzno, zaś drugi przejął Zagłębie po dwóch latach prowadzenia pierwszej drużyny Lecha Poznań.

Lubinianie mogli prowadzić już w 6. minucie. Z rzutu karnego w słupek trafił jednak Filip Starzyński. Jak poinformował profil EkstraStats na Twitterze, pomocnik do tej pory wykonywał 41. „jedenastek”, z czego poniedziałkowa była dopiero trzecią niewykorzystaną. „Miedziowi” próbowali kreować kolejne sytuacje, ale to Wisła stopniowo zaczęła przejmować inicjatywę. W 20. minucie gospodarze szybko rozegrali rzut z autu, dzięki czemu przedostali się w pole karne rywali. W  „szesnastce” ręką zagrał Jewgienij Baszkirow i po analizie VAR arbiter podyktował „jedenastkę”. Piłkę na wapnie ustawił Yaw Yeboah. Skrzydłowy wziął rozbieg i z zimną krwią pokonał Dominika Hładuna.

Chwilę później było już 2:0. Michal Skvarka próbował uderzyć, ale źle trafił w futbolówkę. Ta trafiła pod nogi Jana Klimenta, który z kilku metrów podwyższył prowadzenie. Podopieczni Dariusza Żurawa nie zamierzali odpuszczać. Bliski wpisania się na listę strzelców ponownie był Filip Starzyński. Tym razem pomocnik trafił w poprzeczkę.

W przerwie kapitan „Miedziowych” przyznał, że „Biała Gwiazda” prowadzi grę, ale jeśli jego drużyna dołoży kilka cegiełek, będzie mogła powalczyć o korzystny rezultat. Tego Zagłębie nie zrobiło. Choć w ostatnim kwadransie goście zaczęli przeważać, to jednak podopieczni Adriana Guli okazali się skuteczniejsi. W 81. minucie Michal Skvarka wypatrzył Mateusza Młyńskiego. Nowy nabytek Wisły bez problemu oszukał defensywę rywali i zdobył gola. Lubinianie mogli zdobyć „bramkę honorową”, ale w dogodnej sytuacji Patryk Szysz przestrzelił i gospodarze mogli cieszyć się z wysokiego zwycięstwa.

Osiągnięty rezultat sprawia, że po pierwszej kolejce liderem PKO BP Ekstraklasy jest zespół Wisły Kraków. Natomiast Zagłębie Lubin zajmuje ostatnią pozycję w ligowej tabeli.