fot. https://pixabay.com

Formuła 1. Rekordowa widownia w sezonie 2021

Ponad 1,5 miliarda fanów Formuły 1 oglądało pasjonującą walkę o tytuł między siedmiokrotnym mistrzem świata Lewisem Hamiltonem i Maxem Verstappenem w trakcie sezonu 2021. Łączna widownia telewizyjna dotycząca 22 wyścigów w sezonie osiągnęła 1,55 miliarda kibiców, co stanowi wzrost o 4 procent w stosunku do 2020 roku.


Nic dziwnego, że kontrowersyjne zakończenie sezonu (podczas Grand Prix Abu Zabi) z Maxem Verstappenem i Lewisem Hamiltonem w głównych rolach zanotowało najwyższą oglądalność – 108,7 miliona widzów. Dało to wzrost aż o 29 procent w porównaniu do widowni podczas ostatniego wyścigu roku 2020, finału na torze Yas Marina.

Wyścig w Abu Zabi w roku 2021 miał dramatyczny przebieg. Zawody po kolizji przerwano. Spowodowało to pojawienie się samochodu bezpieczeństwa. Wznowiono je, a mający świeże opony Max Verstappen znalazł się tuż za plecami Lewisa Hamiltona. Holender swoją szansę wykorzystał bezbłędnie. Wyprzedził lidera wyścigu na ostatnim okrążeniu, siedem zakrętów przed metą. Dwa protesty zespołu Mercedes złożone w sprawie rozstrzygnięcia rywalizacji zostały przez sędziów odrzucone. Ekipa Hamiltona na pocieszenie zdobyła ósmy raz z rzędu bezprecedensowy tytuł mistrzowski wśród konstruktorów.

„Sezon 2021 był czymś wyjątkowym. Mieliśmy bitwę o mistrzostwo, która trwała do ostatniego wyścigu” – powiedział w oświadczeniu dyrektor generalny Formuły 1, Stefano Domenicali.

Liczba unikalnych telewidzów – tzn. tych, którzy oglądają przynajmniej jeden wyścig w sezonie – w 2021 roku wyniosła 445 mln osób. Największym rynkiem dla tego wskaźnika były Chiny z 70,8 mln (plus 13 procent w porównaniu do 2020 roku). Znaczący wzrost odnotowano również w Hiszpanii (plus 272 procent), Rosji (plus 129 procent) i USA (plus 53 procent). Średnia widownia Grand Prix w 2021 roku na całym świecie wyniosła 70,3 mln osób.

Dobre wskaźniki odnotowano również wśród widowni (wynoszącej 2,69 mln) obserwującej wyścigi na żywo bezpośrednio z trybun. Grand Prix Stanów Zjednoczonych w Teksasie cieszyło się największym zainteresowaniem kibiców podczas całego sezonu. W Austin w ciągu weekendu pojawiło się 400 tys. fanów. Drugi wynik to Grand Prix Meksyku (371 tys.) a kolejny dzierży Grand Prix Wielkiej Brytanii na „domowym” torze Hamiltona w Silverstone (356 tys.). Aż połowa z 22 wyścigów sezonu zgromadziła ponad 100 tys. osób. W tym zestawieniu znajduje się deszczowy wyścig o Grand Prix Belgii (213 tys.). Wówczas kierowcy więcej czasu spędzili w alei serwisowej lub za samochodem bezpieczeństwa niż na rzeczywistym ściganiu.

Bardzo dobre wyniki odnotowały również sekcje w mediach społecznościowych. Przykładowo filmy wideo oglądało o 50 procent więcej fanów, co dało liczbę 7 mld.

F1 zaplanowała na ten sezon rekordową liczbę 23 wyścigów. Rywalizację rozpocznie 20 marca Grand Prix Bahrajnu.

PAP

drukuj
Tagi: , , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl