fot. PAP/EPA

Formuła 1. Mattia Binotto odchodzi z Ferrari!

Zespół Ferrari ogłosił zakończenie współpracy z dotychczasowym szefem zespołu, Mattią Binotto. Szwajcar opuszcza zespół po 28 latach współpracy z włoską stajnią.


Mattia Binotto współpracę z Ferrari rozpoczął w 1995 roku. Najpierw pracował jako inżynier silnika testowego, następnie inżynier silnika wyścigowego, a w 2019 roku przejął funkcję szefa zespołu. Sezon 2022 włoska ekipa rozpoczęła w świetnym stylu. W pięciu pierwszych wyścigach Monakijczyk Charles Leclerc dwukrotnie wygrywał i dwukrotnie stawał na drugim miejscu podium. Z kolei jego zespołowy kolega, Hiszpan Carlos Sainz, raz był drugi i dwukrotnie trzeci.

Z czasem w zespole Ferrari zaczęły pojawiać się coraz poważniejsze problemy. Kierowcy nie otrzymywali także odpowiedniego wsparcia strategicznego podczas wyścigów. To w połączeniu z bardzo silnym Red Bullem oraz świetnie spisującym się na torze Maxem Verstappenem sprawiło, że włoska ekipa zdecydowanie przegrała walkę o mistrzostwo świata konstruktorów, tracąc ponad 200 punktów straty do austriackiego zespołu. Dodatkowo Charles Leclerc dość wcześnie wypisał się z walki o tytuł i do ostatniego wyścigu walczył o wicemistrzostwo. Finalnie w Grand Prix Abu Dhabi udało mu się wyprzedzić Meksykanina Sergio Pereza (Red Bull) o trzy „oczka”.

Pozycja Matii Binotto w Ferrari była coraz słabsza. Szwajcar zdecydował się więc na opuszczenie zespołu.

„Z żalem, jaki wiąże się z taką decyzją, postanowiłem zakończyć współpracę z Ferrari. Opuszczam firmę, którą kocham, w której byłem od 28 lat, ale robię to ze spokojem płynącym z przekonania, że dołożyłem wszelkich starań, aby osiągnąć wyznaczone cele” – napisał w oświadczeniu Mattia Binotto.

Nie wiadomo jeszcze, kto przejmie stery w Ferrari. Zespół poinformował, że trwa proces wyboru nowego szefa. Prawdopodobnie zakończy się on w nowym roku.

Sport.RIRM

drukuj