FIFA World Cup 2018. Udana inauguracja Chorwacji

Reprezentacja Chorwacji od zwycięstwa rozpoczęła przygodę z mistrzostwami świata w Rosji. Luka Modrić i spółka pokonali Nigerię 2:0 i objęli prowadzenie w tabeli grupy D.

Chorwaci – patrząc w statystyki – mieli się czego obawiać. Po raz ostatni rozpoczęli mundial od zwycięstwa w 1998 roku, kiedy wywalczyli trzecie miejsce. Dziś ten wyczyn chcieli powtórzyć w starciu z Nigerią. Orły – choć w poprzednim roku potrafiły pokonać Argentynę – ostatnio obniżyły loty. Od wygranej z Polską 1:0 przegrywali niemal wszystkie pojedynki, w tym m.in. z Serbią, Anglią i Czechami.

Żadna z drużyn – przygnieciona presją wielkiego turnieju – nie chciała zbytnio ryzykować. Dogodną okazję jako pierwsi wypracowali Chorwaci. Odwrócony tyłem do bramki Mario Mandzukić wypatrzył biegnącego za akcją Ivana Perisicia, a ten huknął minimalnie nad poprzeczką. W 32. minucie podopieczni Zlatko Dalicia dopięli swego. Pomógł im w tym obrońca reprezentacji Nigerii, który – próbując skutecznie interweniować – wbił piłkę do własnej siatki. Samobójczy gol dopisano do konta Oghenekaro Etebo. Wcześniej głową swojej szansy szukał Mandzukić.

Od początku drugiej połowy zespół z Afryki próbował korzystać na szybkości Victora Mosesa. Drybling wychodził pomocnikowi zdecydowanie lepiej niż podania, przez co futbolówka – raz za razem zagrywana w pole karne – nie mogła znaleźć adresata w zielonej koszulce. W 70. minucie Nigeryjczycy mogli tylko bezradnie rozłożyć ręce. W polu karnym faulowany był Mario Mandzukić, a to oznaczało jedenastkę. Do piłki podszedł Luka Modrić i podwyższył wynik na 2:0.

Gernot Rohr próbował reagować. Najpierw zdjął z boiska Alexa Iwobiego, stawiając na Ahmeda Musę. Po chwili na murawie pojawił się jeszcze Kelechi Iheanacho. Zamiast okazji bramkowych ze strony Nigerii, byliśmy świadkami kolejnej szansy Chorwacji. W doliczonym czasie gry pojedynek sam na sam z bramkarzem przegrał Mateo Kovacić.

Chorwacja rozpoczyna przygodę z Rosją od wygranej 2:0. W kolejnym meczu zmierzy się z Argentyną. Rywalem Nigerii będzie Islandia.