fot. PAP/EPA

FIFA World Cup 2018. Po 20 latach na mundialu zagwiżdże polski sędzia – sylwetka Szymona Marciniaka

Na mistrzostwach świata w Rosji oczy polskich kibiców będą zwrócone nie tylko na drużynę prowadzoną przez selekcjonera Adama Nawałkę. Jednym z głównych sędziów podczas mundialu za naszą wschodnią granicą będzie bowiem Szymon Marciniak.


Pod koniec marca Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej (FIFA) ogłosiła listę trzydziestu sześciu arbitrów głównych, którzy poprowadzą mecze na mistrzostwach świata w Rosji.

Na liście nominowanych znalazło się miejsce dla Szymona Marciniaka, co akurat nie stanowiło większej niespodzianki. Rozjemca z Płocka już od dłuższego czasu uznawany jest za najbardziej renomowanego polskiego sędziego i jego pozycja wśród arbitrów na arenie międzynarodowej od lat pozostaje niepodważalna.

37-latek prowadził już między innymi starcia w Lidze Mistrzów (debiut 24 lipca 2012 roku), w tym choćby słynne konfrontacje Paris Saint-Germain z FC Barcelona czy Tottenhamu Hotspur z Juventusem Turyn na Wembley. W zeszłym tygodniu był natomiast arbitrem technicznym finału Ligi Europy pomiędzy Olympique’em Marsylia a Atletico Madryt.

Szymon Marciniak uczestniczył również podczas Euro 2016 we Francji, gdzie sędziował trzy spotkania: Hiszpania – Czechy i Islandia – Austria w fazie grupowej oraz spotkanie Niemcy Słowacja o awans do ćwierćfinału.

Po raz ostatni Polska swojego przedstawiciela sędziowskiego na mundialu miała w 1998 roku. Jeden z grupowych pojedynków, w którym Holandia zmierzyła się z Koreą Południową (5:0), poprowadził wówczas Ryszard Wójcik.

Sport.RIRM

drukuj