fot. PAP/EPA

FIFA World Cup 2018. Od Laurenta do Marcelo – zdobywcy pierwszych goli na mundialach

W 20 rozegranych do tej pory turniejach o mistrzostwo świata 16 razy pierwsza bramka padała w meczach otwarcia. Zdobywcą pierwszego w historii gola na mundialu był Francuz Lucien Laurent (1930 r.). Z kolei ostatnim takim zawodnikiem jest Brazylijczyk Marcelo. Wyczyn gracza Realu Madryt zasługuje jednak na szczególne wyróżnienie, ponieważ nigdy wcześniej nie zdarzyło się, aby pierwsze trafienie na najważniejszej piłkarskiej imprezie było bramką samobójczą.


MŚ 1930: pierwszy gol – Lucien Laurent (Francja)

Lucien Laurent napastnik przeszedł do historii, strzelając pierwszego gola w historii mistrzostw świata. Na turnieju w Urugwaju zdobył bramkę w 19. minucie meczu Francja – Meksyk, rozegranego 13 lipca 1930 r. o godz. 15.00. To spotkanie zakończyło się wygraną Trójkolorowych 4:1, jednak Francuzi po porażkach w dwóch kolejnych potyczkach odpadli z rywalizacji.

***

MŚ 1934: pierwszy gol – Angelo Schiavio (Włochy)

Reprezentant Włoch otworzył worek w bramkami podczas mundialu w swoim kraju. Na listę strzelców wpisał się w 18. minucie meczu 1/8 finału ze Stanami Zjednoczonymi, rozegranym 27 maja 1934 r. Ogółem w tym spotkaniu ustrzelił hat-tricka, a Italia rozbiła Jankesów aż 7:1. Schiavio został również bohaterem finału turnieju, strzelając gola na wagę tytułu mistrza świata dla Włochów, którzy w decydującym starciu pokonali Czechosłowację 2:1.

***

MŚ 1938: pierwszy gol – Josef Gauchel (Niemcy)   

Niemiecki napastnik jest autorem pierwszej bramki MŚ we Francji w 1938 r. Dokonał tej sztuki w 29. minucie meczu 1/8 finału turnieju, zremisowanego przez ówczesną III Rzeszę ze Szwajcarią 1:1, które zostało rozegrane 4 czerwca. Jako, że wówczas nie rozgrywano rzutów karnych, spotkanie rozegrano ponownie pięć dni później. Niemieccy piłkarze w powtórce ulegli Helwetom 2:4 i odpadli z rywalizacji.

***

MŚ 1950: pierwszy gol – Ademir (Brazylia)

Autorem pierwszego trafienia podczas MŚ w Brazylii został piłkarz gospodarzy – Ademir. Napastnik zdobył gola w 30. minucie spotkania fazy grupowej Brazylijczyków z Meksykiem, rozegranym 24 czerwca 1950 r., wygranym przez Canarinhos aż 4:0. Ademir z 8 golami został królem strzelców tamtej imprezy, jednak gospodarze przegrali decydujący o tytule mistrza świata mecz z Urugwajem 1:2.

***

MŚ 1954: pierwszy gol – Milos Milutinović (Jugosławia)

W 15. minucie meczu fazy grupowej Jugosławia – Francja, rozegranego 16 czerwca 1954 r., padł pierwszy gol podczas mistrzostw świata w Szwajcarii. Na listę strzelców wpisał się wówczas jugosłowiański napastnik Milos Milutinović. Więcej goli na tym turnieju jednak nie strzelił, a zespół z Bałkanów odpadł w ćwierćfinale po porażce z RFN 0:2.

***

MŚ 1958: pierwszy gol – Agne Simonsson (Szwecja)

Szwedzki atakujący jako pierwszy pokonał bramkarza rywali podczas mundialu w 1958 r. Simonsson strzelił premierowego gola w 17. minucie meczu grupowego gospodarzy turnieju z Meksykiem, który odbył się 8 czerwca. Zawodnik Trzech Koron w starciu z zespołem z Ameryki Południowej, wygranym 3:0, zdobył łącznie dwa gole, a całą rywalizację ukończył z czterema trafieniami na koncie, w tym jednym w finale, który zakończył się porażką Szwedów z Brazylią 2:5.

***

 MŚ 1962: pierwszy gol – Rolf Wuethrich (Szwajcaria)

Pierwsza bramka podczas MŚ w Chile padła w 6. minucie grupowego meczu gospodarzy turnieju ze Szwajcarią, rozegranego 30 maja 1962 r. Jej autorem okazał się szwajcarski atakujący Rolf Wuethrich. Helweci, mimo strzelenia jako pierwsi gola w tym spotkaniu, ostatecznie ulegli jednak Chilijczykom 1:3. Przegrali również kolejne dwa spotkania i odpadli z turnieju.

***

MŚ 1966: pierwszy gol – Pele (Brazylia)

Po raz pierwszy w historii mistrzostw zdarzyło się, aby w meczu otwarcia nie padła ani jedna bramka. Anglicy bezbramkowo zremisowali z Urugwajem, więc na pierwsze trafienie podczas turnieju w Anglii kibice musieli poczekać do 12 lipca. Wówczas w 15. minucie meczu fazy grupowej pomiędzy Brazylią i Bułgarią bramkarza rywali pokonał Pele. Canarinhos wygrali to spotkanie 2:1, jednak potem przegrali z Węgrami i Portugalią, żegnając się z imprezą już po fazie grupowej.

***

MŚ 1970: pierwszy gol – Dinko Dermendżiew (Bułgaria)

Podobnie jak cztery lata wcześniej, ponownie w meczu otwarcia, w którym mierzył się Meksyk z ZSRR, nie padła ani jedna bramka. Pierwsza bramka podczas turnieju w 1970 r. padła w 12. minucie meczu fazy grupowej Peru – Bułgaria. Strzelcem gola został Dinko Dermendżiew, jednak całe spotkanie zakończyło się zwycięstwem Peruwiańczyków 3:2. Bułgarzy, którzy w kolejnych potyczkach przegrali z RFN i zremisowali z Marokiem, nie zdołali awansować do ćwierćfinałów MŚ w Meksyku.

***

MŚ 1974: pierwszy gol – Paul Breitner (RFN)

Turniej w RFN był trzecim z rządu, w którym mecz inauguracyjny (tym razem było to starcie pomiędzy Brazylią a Jugosławią) zakończył się bezbramkowym remisem. Autorem premierowego trafienia podczas tego mundialu był Niemiec Paul Breitner, który zanotował trafienie w 18. minucie spotkania RFN – Chile, rozegranego 14 czerwca 1974 r. W całym turnieju Breitner strzelił łącznie trzy gole, w tym jednego w finale MŚ przeciwko Holandii, a gospodarze sięgnęli po tytuł mistrzów świata.

***

MŚ 1978: pierwszy gol – Bernard Lacombe (Francja)

Inauguracyjny mecz mundialu w Argentynie pomiędzy Polską a RFN zakończył się wynikiem 0:0. Na pierwszego gola podczas tego turnieju kibice czekali do meczu Francja – Włochy, który odbył się 2 czerwca 1978 r. Wówczas już w 1. minucie gry bramkę dla Trójkolorowych zdobył Bernard Lacombe. Włosi zdołali jednak odwrócić losy meczu i zwyciężyli 2:1. W kolejnych spotkaniach Francuzi ponieśli porażkę z Argentyną i wygrali z Węgrami, jednak okazało się to za mało, aby wyjść z grupy.

***

MŚ 1982: pierwszy gol – Erwin Vandenbergh (Belgia)

Po raz pierwszy od mundialu w Chile pierwsza bramka mistrzostw padła w meczu otwarcia. Zmierzyły się w nim zespoły Belgii oraz Argentyny. To spotkanie rozegrano 13 czerwca 1982 r., zaś premierową bramkę MŚ w Hiszpanii strzelił reprezentant Belgii Erwin Vandenbergh w 62. minucie gry. Czerwone Diabły wygrały to spotkanie, awansowały do drugiej fazy grupowej, jednak tam nie dały już rady Polsce i ZSRR, przegrywając odpowiednio 0:3 i 0:1.

***

MŚ 1986: pierwszy gol – Alessandro Altobelli (Włochy)

Strzelając gola w 43. minucie meczu fazy grupowej Włochy – Bułgaria, rozegranego 31 maja 1986 r., Altobelli okazał się autorem pierwszego trafienia na turnieju w Meksyku. Włoski napastnik podczas tego turnieju zdobył dla Azzurrich cztery gole, jednak nie pomogło to zbytnio jego drużynie w osiągnięciu dobrego wyniku podczas tego turnieju. Włosi pożegnali się bowiem z imprezą już w 1/8 finału, ponosząc porażkę 0:2 z Francją.

***

MŚ 1990: pierwszy gol – Francois Omam-Biyik (Kamerun)

Autorem pierwszego gola podczas mundialu we Włoszech okazał się Francois Omam-Biyik. Kameruńczyk zdobył bramkę dla swojej reprezentacji w meczu fazy grupowej z Argentyną, rozegranym 8 czerwca 1990 r. Ten gol zapewnił Nieposkromionym Lwom zwycięstwo nad Albicelestes. Omam-Biyik więcej trafień na tej imprezie nie zaliczył, jednak Kamerun stał się rewelacją MŚ 1990, dochodząc do ćwierćfinału, gdzie – po dogrywce – przegrał 2:3 z Anglią.

***

MŚ 1994: pierwszy gol – Juergen Klinsmann (Niemcy)

Niemiecki napastnik trafieniem w 61. minucie grupowego spotkania z Boliwią, rozegranego 17 czerwca, rozwiązał worek z bramkami podczas mistrzostw świata w Stanach Zjednoczonych. Ten gol zapewnił Niemcom komplet punktów, zaś Klinsmann strzelał bramki również w innych spotkaniach. Turniej w USA piłkarz ten zakończył z pięcioma trafieniami na koncie, ale reprezentacja Niemiec po sensacyjnej porażce 1:2 z Bułgarią w ćwierćfinale odpadła z turnieju.

***

MŚ 1998: pierwszy gol – Cesar Sampaio (Brazylia)   

Defensywny pomocnik już w 4. minucie meczu grupowego Brazylia – Szkocja, który odbył się 10 czerwca, zdobył pierwszą bramkę mistrzostw świata we Francji w 1998 r. To trafienie pomogło ekipie Canarinhos wygrać inauguracyjny mecz 2:1. Cesar Sampaio podczas tego mundialu zdobył jeszcze dwa gole – oba w meczu 1/8 finału przeciwko Chile, wygranego przez Brazylijczyków aż 4:1. Piłkarze z Kraju Kawy doszli aż do finału imprezy, gdzie przegrali z Francją 0:3.

***

MŚ 2002: pierwszy gol – Papa Bouba Diop (Senegal)

Pomocnik zespołu Lwów Terangi zaszokował świat, strzelając zwycięską bramkę w 30. minucie meczu z Francją, inaugurującym MŚ w Korei Południowej i Japonii. Miało to miejsce dokładnie 31 maja. Diop dorzucił jeszcze dwa kolejne trafienia w zremisowanym przez Senegal 3:3 starciu z Urugwajem. Drużyna z Afryki okazała się jedną z rewelacji turnieju. Doszła do ćwierćfinału, gdzie odpadła po dogrywce z Turcją (0:1).

***

MŚ 2006: pierwszy gol –  Philipp Lahm (Niemcy)

Efektownym strzałem z dystansu w długi róg bramki w 6. minucie meczu z Kostaryką strzelanie na mundialu w Niemczech rozpoczął przedstawiciel gospodarzy Philipp Lahm. Wspomniane spotkanie z zespołem z Ameryki Środkowej zakończyło się triumfem naszych zachodnich sąsiadów 4:2. Defensor więcej goli podczas tego turnieju nie strzelił, ale Niemcy ukończyli imprezę na trzecim miejscu, wygrywając batalię o brązowy medal z Portugalią (3:1).

***

MŚ 2010: pierwszy gol – Siphiwe Tshabalala (Republika Południowej Afryki)

Pierwszy gol mundialu w Republice Południowej Afryki padł w 55. minucie meczu inauguracyjnego pomiędzy gospodarzami turnieju a Meksykiem, który odbył się 11 czerwca. Strzelcem bramki został Siphiwe Tshabalala, który mocnym strzałem w górny róg bramki wykończył szybką kontrę swojego zespołu. Dla pomocnika drużyny RPA było to jedyne trafienie w tym turnieju, a ekipa Bafana Bafana, jako pierwszy w historii gospodarz – odpadł już po fazie grupowej.

***

MŚ 2014: pierwszy gol – Marcelo (Brazylia, trafienie samobójcze)

Po raz pierwszy w historii mistrzostw świata zdarzyło się, aby pierwszy gol podczas tego turnieju był golem samobójczym. Pechowym strzelcem okazał się Marcelo. Gracz Realu Madryt skierował piłkę do własnej bramki w 11. minucie meczu Brazylii z Chorwacją, rozegranego 12 czerwca. Na szczęście dla obrońcy Canarinhos zdołali odwrócić losy spotkania i pokonali Chorwatów 3:1. Marcelo w kolejnych meczach nie trafił już zarówno do swojej bramki, jak i do siatki przeciwnika, a reprezentacja Brazylii zakończyła mundial na czwartej pozycji, po porażce w meczu o 3. miejsce 0:3 z Holandią.

Sport.RIRM

drukuj