FIFA World Cup 2018. Francja melduje się w półfinale

Reprezentacja Francji pokonała Urugwaj 2:0 i awansowała do półfinału mistrzostw świata w Rosji. Radość Trójkolorowym dały bramki Raphaela Varane’a oraz Antoine’a Griezmanna.

Od początku Francuzi i Urugwajczycy próbowali kreować akcje ofensywne. Wszystko kończyło się na szczelnej obronie rywali. Po kwadransie gry piłka trafiła do niepilnowanego w polu karnym Kyliana Mbappe. Napastnik miał bardzo dużo czasu, jednak zdecydował się na natychmiastowe uderzenie głową. Piłka przeleciała nad poprzeczką. La Celeste byli bezradni w ataku, co pokazał po pół godzinie meczu Martin Caceres. Obrońca – widząc brak ruchu kolegów z zespołu – spróbował z kilkudziesięciu metrów przelobować Hugo Llorisa, ale bezskutecznie.

W 40. minucie Antoine Griezmann dośrodkował z rzutu wolnego. Pojedynek o futbolówkę wygrał Raphael Varane, który strzałem przy słupku pokonał Fernando Muslerę. Piłkarz Realu Madryt w narodowych barwach zdobył trzy gole; wszystkie trzy trafił poprzez uderzenie głową. Stracona bramka zmotywowała Urugwajczyków. Tuż przed przerwą po centrze główkował Martin Caceres, ale fenomenalną paradą wykazał się golkiper Tottenhamu. Trójkolorowi nadal prowadzili.

W drugiej odsłonie do ofensywy ruszyli Urugwajczycy, jednak to Francuzi trafili do siatki. Po nieco ponad godzinie Antoine Griezmann przymierzył zza szesnastki. Fernando Muslera starał się odbić lecącą w środek piłkę. Uczynił to na tyle nieudolnie, że futbolówka wpadła do siatki. Urugwaj starał się zaryzykować, przechodząc do ofensywy większą liczbą zawodników. Taka taktyka nie przynosiła oczekiwanych skutków.

Obraz płaczącego jeszcze w trakcie meczu Jose Marii Gimeneza był bardzo wymowny i podsumował ostatnie minuty gry. Zawodnicy z Ameryki Południowej podejmowali rozpaczliwe próby przedarcia się pod pole karne rywali. Ostatecznie im się to nie udało, przez co to Francuzi jako pierwsi awansowali do półfinału mundialu w Rosji.

Całe spotkanie na ławce rezerwowych przesiedział Edinson Cavani. Urugwaj po raz pierwszy radził sobie w Rosji bez swojego lidera; po raz pierwszy przegrał.